Пет причини зошто треба да правите вежби за сила

А.С.
/ 16.07.2021 / 20:44

Заборавете на митот дека за да слабеете треба да правите само кардио вежби. Фитнес инструкторите потсетуваат колку е важно да правите и вежби за сила, односно вежби со тегови.

Зајакнувањето на вашите мускули е важно за одржување на здравјето, но и цврстината на вашето тело, особено ако поминувате низ трансформативен период на слабеење или зголемување на килограмите.

Не се грижете што покажува бројката на вагата, најважно е да се чувствувате и да изгледате здраво.

Remote video URL

Вметнете ги овие вежби во вашиот тренинг и за кратко време ќе ја забележите разликата.

Remote video URL

Ова се пет причини зошто треба да правите вежби за сила:

1. Со овие вежби ефикасно се губат килограми бидејќи трошат многу калории

2. Ако тоа ви е целта, со кревање тегови може да ја зголемите телесната маса, секако ако внесувате доволно протеини во исхраната, како и други хранливи материи.

3. Со овие вежби вашето тело ќе биде во општа подобра состојба, односно ќе бидете поиздржливи и ќе забележите подобрување на целокупниот изглед, што ќе ви го крене расположението.

4. Со вежбите за сила ќе ги зацврснете мускулите, но и кожата, а исто така се ефикасни за намалување на целулитот.

5. Со овие вежби за кратко време ќе имате подобра кондиција и ќе ја подобрите работата на срцето.

реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more

Фит

Tрик што ќе ви помогне да слабеете со пешачење

Read more

Храна што треба да ја избегнувате доколку сте на диета

Read more

Три најдобри и три најлоши вежби за гради

Read more

Колку треба да пешачите дневно за да почнете да слабеете?

Read more
 

Магазин

Најдобриот рецепт за печени компири со сенф и рузмарин

Читај повеќе

За машките магазини е секс-бомба, за модните агенции не е доволно слаба

Читај повеќе

Трета доза: Кои земји дополнително ќе го имунизираат населението?

Читај повеќе

Како да заработите ова лето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Едноставни фризури идеални за носење на пеколни горештини

Читај повеќе

Рузмаринот е многу повеќе од зачин - зошто треба да го користите?

Читај повеќе

Tрик што ќе ви помогне да слабеете со пешачење

Читај повеќе

Бил Гејтс: Дружењето со педофилот Епстин беше огромна грешка

Читај повеќе

Десерт на денот: Чоколадни бомбици со смокви

Читај повеќе