Pfizer и Moderna ги зголемија цените на вакцините за ЕУ

Фармацевтските компании Pfizer и Moderna ги зголемија цените на вакцините против COVID -19 во новите договори со ЕУ, пишува британскиот дневен весник Financial Times.

 

Новата цена на вакцината Pfizer е 19,5 евра, а изнесуваше 15,5 евра, додека вакцината Modera во првиот договор чинеше околу 19 евра, а сега 25,5 евра по доза.

Весникот пишува дека договорите биле постигнати во комплицирано време за програмата за вакцинација на ЕУ, која се соочува со проблеми со испорака на дози на вакцини AstraZeneca и Johnson&Johnson, бидејќи здравствените власти истражуваат случаи на згрутчување на крвта, поврзани со овие вакцини.

Брисел се соочува и со критики од членовите предводени од Австрија, кои ја обвинуваат Европската комисија за „нефер“ распределба на вакцините и тврдат дека неколку земји се соочуваат со недостаток на дози поради системот на ЕУ.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Бизнис

Доларот ослабна, цените на нафтата пораснаа

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Кина ги прогласи за незаконски сите трансакции со криптовалути

Read more

РКЕ почна постапки за одземање на лиценците на двајца снабдувачи со електрична енергија

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Јајце за Макрон

Читај повеќе

Борис Трајковски, Киро Глигоров и Никола Кљусев најпопуларни политичари во изминатите три децении

Читај повеќе

Кина сака да го намали бројот на абортуси од „немедицински причини“

Читај повеќе

Доларот ослабна, цените на нафтата пораснаа

Читај повеќе

Пандемијата го намали очекуваниот животен век најмногу од Втората светска војна наваму

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 112 новозаразени и 12 починати

Читај повеќе

Македонки уапсени во Србија заради лажирање на вакцинација

Читај повеќе

Бесплатен јавен превоз за скопјани е едно од решенијата за модерен главен град на Данела Арсовска

Читај повеќе

Становите од поранешна ЈНА ќе може да се откупуваат, барањата се поднесуваат до 15 јануари

Читај повеќе