Почина актерот Димче Мешковски

Драмскиот театар Скопје соопшти дека починал македонскиот театарски, филмски и телевизиски глумец и хуморист Димче Мешковски.

„Си замина Мешко.

1945 - 2023

Вечна слава!“,

напишаа од театарот на социјалните мрежи, додавајќи дека комеморацијата ќе се одржи во салонот на Драмски театар на 28 март во 12ч.

Димче Мешковски е роден на 31 октомври 1945 во Скопје. Работел во Драмски театар – Скопје и остварил улоги во многу театарски претстави („Диво месо“, „Солунски патрдии“, „Хамлет од Долно Гаштани“), телевизиски серии („Македонски народни приказни“), радио-драми и хумористични серии („Хихирику“) и играни филмови („Викенд на мртовци“).

Својот глас го позајмувал и при натсинхронизацијата на цртани филмови (Гаргамел во „Штрумфови“), а познат е и по улогата на Дедо Мраз во новогодишните претстави за деца. Добитник е на повеќе награди, меѓу кои и наградата „Војдан Чернодрински“ за животно дело. 

реклама

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Корисни домаќински трикови со кондоми

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Read more

Култура

Франкенштајн, Едвард Втори и Демонот од Дебар Маало на МТФ Војдан Чернодрински

Read more

Ало! Ало! на Театар Комедија, прилепската Дупло дно и Кенди на МТФ Војдан Чернодрински

Read more

Матица македонска ја организира најголемата книжевна прослава на љубовта досега

Read more

Битолската На дното, Домот на куклата на Турскиот театар и независната Поол на МТФ Војдан Чернодрински

Read more
 

Вести

Прегазена малолетничка во Струшко: Ја удрил со мотоцикл и побегнал

Читај повеќе

Мицкоски: Македонија во фуриозен стил ќе биде дел од европското семејство, ќе го откочиме патот

Читај повеќе
  • filter

Франкенштајн, Едвард Втори и Демонот од Дебар Маало на МТФ Војдан Чернодрински

Читај повеќе

Германија повторно е во два дела: Изборната мапа покажа длабоки поделби

Читај повеќе

Утре и в петок локално невреме со пороен дожд и грмежи, најави УХМР

Читај повеќе

СЗО: 2,7 милиони луѓе годишно умираат во Европа од алкохол, тутун и преработена храна

Читај повеќе

ОЈО ги повлече основните две од три обвиненија против Цветан Панделевски за случајот Империја

Читај повеќе

Нападнат кабинетот на Еди Рама, уапсен странски државјанин

Читај повеќе

Казни за 123 возачи во Скопје, 17 возачи на мотоцикл

Читај повеќе