Почна пријавувањето за настанот на тркала „Вози право, вози здраво“

Најмасовниот и најзабавниот настан „Вози право, вози здраво“ во организација на Стопанска банка АД-Скопје повторно се враќа на скопските улици. На 5 јуни (недела) градот по шести пат ќе биде преплавен со велосипеди, тротинети, ролери, скејтборди и бебешки колички кои ќе возат по улиците ослободени од автомобили, а луѓе од сите возрасти ќе се забавуваат и ќе дадат свој придонес за почиста животна средина.

Пријавувањето за годинешното издание на „Вози право, вози здраво“ веќе започна. Сите што сакаат да учествуваат може да се регистрираат на следниот линк, со што ќе добијат бројче кое може да го подигнат од 1 до 4 јуни во i-bank store филијалата на Стопанска банка АД-Скопје. Стартот на трката е закажан за 18 часот од Порта Македонија, додека целта е во Градски парк каде што ќе се организира голема забава и богата лотарија за учесниците.

На „Вози право, вози здраво“ сите се победници и затоа не се мери времето. Главната цел на настанот е учесниците да се забавуваат и да придонесат за промоција на здравите животни навики, користење на еколошки средства за транспорт и за зачувување на животната средина. Стопанска банка ќе обезбеди вода, освежување, сладолед и грицки за учесниците, а за добрата забава на крајот ќе се погрижат Baskerfest. На крајот од настанот ќе има богата лотарија за регистрираните учесници во која најсреќните ќе добијат 10 SPECIALIZED велосипеди, 10 Apple часовници, како и 20 JBL Clip 4 звучници заедно со торби за велосипед.

Шестото издание на „Вози право, вози здраво“ се организира по пауза од две години поради пандемијата. На последниот настан во 2019 година имаше 7.800 регистрирани учесници.

реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Што да правите ако ве касне змија?

Read more

Утрински секс: Зошто е уште подобар во лето?

Read more

Промо

Пивара Скопје инвестираше дополнителни 10,7 милиони евра во модернизација на производството и одржлив развој

Read more

MCE 2022 – Соединување на Gree со зелено енергетската иднина

Read more

Neptun и светскиот BEAUTY-TECH бренд FOREO донесоа револуција во домашната нега на лицето

Read more

Ново истражување на Македонски Телеком за дигитална зрелост на малите и средни компании

Read more
 

Ново

Најсмешниот виц во светот, научно докажано

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Читај повеќе

Зошто се враќаме здебелени од летен одмор?

Читај повеќе

Казни ако оставате предмети за да си чувате место на плажа во Пефкохори

Читај повеќе

Берлускони со спектакуларен напаѓачки тандем сака да атакува на ЛШ

Читај повеќе

Откриен чуден спирален објект кој се врти околу центарот на нашата галаксија

Читај повеќе
  • filter

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Читај повеќе

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Читај повеќе

Десет најчудни симптоми на бременост

Читај повеќе