Полицајци физички нападнати од дрвокрадци во Гошинце

Скопје, 22 октомври 2019 (МИА) – Полициски службеници додека преземале службени дејства против дрвокрадци во селото Гошинце, липковско, вчера биле физички нападнати од повеќе лица.

Од МВР информираат дека се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Полицијата во текот на вчерашниот ден открила и друг случај на дрвокрадци, откако полициски службеници околу 23 часот на локалниот пат од село Долно Количани кон село Пагаруша, скопско, додека вршеле службени дејствија, дале знак за запирање на две товарни возила натоварени со дрва, при што едното товарно моторно возило не ја почитувало наредбата и се насочило кон полициските службеници. Притоа, полициските службеници испукале неколку куршуми во воздух и во задната гума, но возилото на застанало.

По преземени мерки, во село Пагаруша било пронајдено товарното возило Застава, кое било одземено со огревните дрва, а известена била и Шумската полиција. МВР работи на расчистување на случајот.

реклама

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Read more

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Read more

Хроника

Во два одвоени случаи пронајдени 148 мигранти

Read more

Шестнаесетгодишно момче загина во сообраќајка со мотори

Read more

Рибар се удави во Вардар кај Миравци

Read more

Пет лица приведени за поседување дрога

Read more

Вести

Пендаровски утре ќе му врачи мандат за состав на нова Влада на Заев

Читај повеќе

Германија: Поради заразен ученик во изолација цело одделение

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести побара МТСП да доработи дел од протоколите за градинките

Читај повеќе

Адеми: Нема конечна одлука како ќе се одвива наставата

Читај повеќе

Пендаровски до петок ќе го додели мандатот за нова Влада

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјално: Велика Британија во рецесија за првпат по 11 години

Читај повеќе

Во два одвоени случаи пронајдени 148 мигранти

Читај повеќе

Шестнаесетгодишно момче загина во сообраќајка со мотори

Читај повеќе
  • play_arrow

Која е Камала Харис – првата Афроамериканка кандидат за потпретседател на САД?

Читај повеќе