Полицијата во Калифорнија уби момче кое сакало да се предаде со кренати раце

Нов инцидент во кој полицијата уби осомничен при апсење ги потресе САД, каде со денови се одржуваат протести против полициската бруталност по убиството на Џорџ Флојд во Минесота.

Инцидентот се случил завчера во Валјехо, град северно од Сан Франциско, Калифорнија, објави LA Times. Полицијата соопшти дека застрелано е 22-годишно момче осомничено за пљачкање во насилните протести.

На прес-конференција, еден од полицајците кој бил на местото на инцидентот, Шони Вилијамс, изјави дека полицијата примила повик за пљачкање на продавница на Walgreens во понеделникот вечерта. Втор повик стигнал во вторникот околу пладне, кога било пријавено пљачкање на аптека. Неколку минути по вториот повик пред продавницата на Walgreens стигнало полициско возило.

Шони Вилијамс

Убиеното момче денеска е идентификувано како Шон Монтероса. Тој пред продавницата на Walgreen прво тргнал кон возило со кое полицајците сметаат дека планирал да бега, потоа клекнал на колена, и почнал да ги крева рацете нагоре, при што од џебот на дуксерот се покажала рачка на чекан за која полицајците сметале дека е пиштол.  Полицајците утврдиле дека во тој момент претставува закана и еден од полицајците испукал пет куршуми во насока на момчето, низ стаклото на полициското возило. Еден го погодил Монтероса и тој подоцна починал во болница.

Шон Монтероса

Подоцна било утврдено дека Монтероса носел чекан, а не огнено оружје. Шефот на полицијата на Велјехо изјави дека неговите најелитни полицајци се обучени да пукаат низ автомобилско стакло и дека таа постапка е дозволена според правилата на полициската служба.

Адвокатот на семејството Монтероса, Џон Барис, има друга верзија на настаните.

„Ова е невидено. Полицаецот не бил во животна опасност. Монтероса сакал да се предаде. Своеволно клекнал и ги кренал рацете за да се предаде. Монтероса не им се заканувал на полицајците, клечел со кренати раце. Полицаецот кој пукал бил во полициското возило. Монтероса ниту му се приближувал, ниту му се заканувал. Кражба не е оправдана причина за убиство. Тоа е само имот“, рече тој.

Remote video URL
реклама

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на COVID-19

Read more

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Автомобил удри и тешко повреди петгодишно дете

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Свет

Трамп првпат се појави во јавност со заштитна маска

Read more

Во Мексико повеќе од 6.000 новозаразени со коронавирус

Read more

Во Бразил повеќе од 70.000 луѓе починаа од последици од COVID-19

Read more

Трамп потврди дека САД извршиле кибер напади врз Русија

Read more

Вести

Завршува изборната кампања, од полноќ почнува изборниот молк

Читај повеќе

Потврдени 136 нови случаи, 6 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

Лукаревска: Покажавме одговорност, ги вративме слободата и европскиот пат

Читај повеќе

Мисајловски од Куманово: Обнова насекаде и за сите

Читај повеќе

Ѓукановиќ: Односите со Белград не се добри

Читај повеќе

Трамп првпат се појави во јавност со заштитна маска

Читај повеќе

Во Мексико повеќе од 6.000 новозаразени со коронавирус

Читај повеќе

Утре без струја делови од Скопје

Читај повеќе

Мицковски до граѓаните: Вашиот глас ги менува работите

Читај повеќе