Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Полски медиуми јавуваат дека неколку свештеници во градот Даброва Горница организирале оргии во зграда што ѝ припаѓа на парохијата.

Според локалните медиуми, секс-забавата се случила во стан кој го користел свештеник. На оргиите имало и жиголо, кој изгубил свест и првично му била ускратена лекарска помош, пишува порталот Notes from Poland.

Поради оргијата во базиликата, полскиот бискуп Гжегож Кашак напиша писмо во кое јавно се извини за „болните настани во епархијата“. Писмото на бискупот беше прочитано на миса во црквите низ епархијата.

Обвинителството најави истрага за овој настан, а што се случило не соопштуваат ниту црквата ниту обвинителството. Локалната епархија соопшти дека некои аспекти од медиумските извештаи се неточни.

Минатата недела, Gazeta Wyborcza, водечки либерален дневен весник, објави дека свештениците во Даброва Горница, град во Јужна Полска, организирале забава во парохиска зграда на која бил поканет жиголо.

„Настанот беше чисто сексуален по природа“, изјави за весникот неименуван извор запознаен со инцидентот. „Учесниците земаа лекови кои ја зголемуваат потенцијата.“

Gazeta Wyborcza објави дека „забавата излегла од контрола и машката проститутка изгубила свест“, што предизвикало повик во Брза помош. Меѓутоа, кога пристигнале болничарите, им било забрането да влезат во просториите. Болничарите потоа, наводно, повикале полиција, која им помогнала да стигнат до онесвестениот маж.

Отворена е истрага

Портпаролот на локалното обвинителство за Gazeta Wyborcza изјави дека е започната истрага за можното неукажување помош на лице чие здравје е загрозено, што е кривично дело казниво до три години затвор.

Како одговор на прашањата на весниците, локалната католичка курија потврди дека имало инцидент со „интервенција на службите за итни случаи и полицијата во зграда што ѝ припаѓа на парохијата“. Се вели дека бискупот назначил комисија итно да објасни што се случило.

Куријата во следното соопштение објави дека „досегашните наоди на комисијата се разликуваат од информациите презентирани од некои медиуми“, иако не даде никакви дополнителни детали.

Свештеникот во чиј стан се случил наводниот инцидент е отстранет од сите должности

Во четвртокот вечерта некој ја запалил вратата од базиликата во парохијата каде што се случил наводниот инцидент. Пожарникарите го изгаснале пожарот и нема повредени. Полицијата подоцна приведе маж осомничен дека го подметнал пожарот.

Во петокот куријата објави дека свештеникот Томаш З., во чиј стан се случил наводниот инцидент, бил отстранет од сите црковни должности „до расчистување на работата“.

Во меѓувреме, неделниот католички магазин Niedziela објави дека ја прекинал соработката со Томаш З., кој претходно беше главен уредник на неговото локално издание Sosnowiec.

реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Свет

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Read more

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Read more

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Read more

ЕУ се договори како ќе ја регулира вештачката интелигенција

Read more
 

Вести

Ужас во центарот на Белград: Судир на трамвај и такси

Читај повеќе

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Читај повеќе

Полицијата го најде 20-годишникот кој канеше на кафе ученичка во Карбинци, не утврдила елементи на кривично дело

Читај повеќе

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Читај повеќе

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Читај повеќе

ЕУ се договори како ќе ја регулира вештачката интелигенција

Читај повеќе

Сончево и студено, попладне облачноста ќе се зголемува

Читај повеќе
  • filter

Спречен шверц на повеќе од 500 делови за камиони

Читај повеќе

ЦУК: Најбарана Итната медицинска помош со 51% од реалните повици на 112

Читај повеќе