Католичка црква

Шпанија формира фонд за 440.000 жртви кои биле сексуално злоупотребувани од свештеници

Шпанија ќе формира фонд кој ќе биде финансиран претежно од Католичката црква за да им плати отштета на околу 440.000 жртви на повеќедецениската сексуална злоупотреба извршена од католички свештеници, блиски до ни
Read more

Португалската црква ќе им плати отштета на жртвите на сексуална злоупотреба

Португалската католичка црква во четвртокот објави дека финансиски ќе ги обештети жртвите на сексуално насилство во црквата, а износите ќе се одредуваат од случај до случај, потег што го критикуваа групите за заш
Read more

Ватикан: Транссексуалците можe да се крстат и да бидат кумови за крштавање и венчавка

Транссексуалците можe да бидат кумови за крштавање и венчавка и можат и самите да се крстат, соопшти денеска Ватикан, одговарајќи на прашања на бискупите.
Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Полски медиуми јавуваат дека неколку свештеници во градот Даброва Горница организирале оргии во зграда што ѝ припаѓа на парохијата.
Read more

Католичка црква во Германија: Треба да ги прифатиме и луѓето кои не се хетеросексуалци

Read more

Папата ги стегна кардиналите: Плаќајте си сами кирија

Папата Франциск го прекина бесплатното сместување за кардиналите и субвенционираното сместување за другите високи функционери на Ватикан, одлучувајќи и тие да придонесат за заштедите.
Read more

Германија ѝ покажа заби на Католичката црква поради педофилијата

Според минхенскиот весник Süddeutsche Zeitung (SZ), Државното правобранителство на Сојузна Република Германија извршило претрес во просториите на Архиепископијата во Минхен.
Read more

Нов извештај на Италијанската католичка црква за злоупотреба на малолетници

Католичката црква во Италија денеска го објави првиот извештај за сексуална злоупотреба на малолетници и ранливи лица, но адвокатите на жртвите рекоа дека бројот на случаи е веројатно многу поголем и сметаат дека
Read more

Француски кардинал призна дека сексуално злоставувал малолетничка

Во Франција 11 бискупи се обвинети за сексуално злоставување. Француската независна комисија минатата година процени дека во текот на 70 години 330.000 деца биле сексуално злоставувани.
Read more

6 интересни факти за животот на Мартин Лутер

Германскиот свештеник Мартин Лутер ги заковал познатите 95 тези за реформата на црквата на вратата на катедралата во Витенберг на 31 октомври 1517 година, засекогаш создавајќи раскол во католицизмот.
Read more

Хомосексуални парови благословени на миси во Германија

Повеќе од сто римокатолички парохии во Германија оваа недела одржаа богослужби за време на кои беа благословени хомосексуални парови, и покрај тоа што станува збор за практика што официјален Ватикан не ја одобрув
Read more

Жртвите на сексуална злоупотреба од Католичката црква ќе добијат до 60.000 евра отштета во Франција

Католичката црква во Франција ќе ги обештети луѓето кои биле жртви на сексуална злоупотреба на свештеници, а сумата на пари се движи од 5.000 до 60.000 евра, пишува Le Parisien.
Read more
реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more

Крос за ситуацијата од последниот меч во кариерата: Се воздржував до денес

Read more

Трамп веднаш ја почна црната кампања против Камала: Таа е луда

Read more