Ватикан: Транссексуалците можe да се крстат и да бидат кумови за крштавање и венчавка

Транссексуалците можe да бидат кумови за крштавање и венчавка и можат и самите да се крстат, соопшти денеска Ватикан, одговарајќи на прашања на бискупите.

Дикастеријата за доктрина на верата не одговори јасно на прашањето дали истополовите парови можат да крстат посвоено дете или дете родено од сурогат мајка.

Во јули, бискупот Хозе Негри од Санто Амаро, Бразил, испрати шест прашања до телото на Ватикан за ЛГБТИ+ луѓето и нивното учество во светите тајни на крштевањето и бракот.

Трите страници прашања и одговори беа потпишани од шефот на дикастеријата, аргентинскиот кардинал Виктор Мануел Фернандес, а одобрени од папата Франциско на 31 октомври. Тие денеска беа објавени на порталот на дикастеријата на италијански јазик.

Одговарајќи на прашањето дали транссексуалците би можеле да се крстат, од дикастеријата одговориле дека можат под одредени услови и доколку нема ризик од јавен скандал или збунување на верниците. Дикастеријата, исто така, одговори дека транссексуалците можат да бидат кумови по дискреција на локалниот свештеник и кумови на бракот, но локалниот свештеник треба да биде пасторски мудар кога ја донесува одлуката.

Некои одговори се нејасни

Личност во истополова врска може да биде кум на венчавка, одговориле од дикастеријата, повикувајќи се на канонскиот закон што не го забранува тоа. Одговорот е помалку јасен кога станува збор за лицата во истополови врски и нивната улога во крштавките.

Бразилскиот бискуп прашал и дали истополовиот пар кој посвоил дете или го добил со помош на сурогат мајка може да го крсти тоа дете. Дикастеријата одговорила дека во тој случај мора да постои основана надеж дека детето ќе се образува во католичка вера.

Одговорот на прашањето дали личноста во истополова врска може да биде кум е подеднакво нејасен. Одговорот беше дека оваа личност мора да води живот во согласност со верата.

реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Свет

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Read more

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Read more

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Обид за атентат врз Трамп, двајца мртви

Read more
 

Вести

Девојка нападната од поранешниот дечко на работното место во Карпош

Читај повеќе

Скопјанец ја нападнал малолетната ќерка и психички ја малтретирал

Читај повеќе

Србинка со повреди забележана покрај автопатот кај Демир Капија, сопругот ја исфрлил од возилото

Читај повеќе

Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотниот бран, порача Синдикатот на новинарите

Читај повеќе

Aпасиев како нов претседател на Собраниската Анкетна комисија најави соработка со експертите и невладиниот сектор

Читај повеќе

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Читај повеќе

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Читај повеќе
  • play_arrow

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Читај повеќе
  • play_arrow

Обид за атентат врз Трамп, двајца мртви

Читај повеќе