После средбата со Трамп, на Ким му се подготвува нов историски состанок

Јапонските власти подготвуваат состанок помеѓу нивниот премиер Шинзо Абе и лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун, пишуваат јапонските медиуми.

За потсетување, оваа седмица севернокорејскиот лидер во Сингапур се сретна со американскиот претседател Доналд Трамп, настан кој сите светски медиуми го карактеризираа како историска средба.

Сега јапонските власти подготвуваат состанок помеѓу премиерот Шинзо Абе и Ким Џонг Ун.

Јапонија, која остана по страна во текот на интензивните дипломатски активности последниве неколку месеци околу Северна Кореја, сега сака директно да им се обрати на властите во Пјонгјанг, посебно околу прашањето за јапонските државјани заробени во седумдесеттите и осумдесеттите години во Северна Кореја.

Јапонските власти предвидуваат неколку сценарија, помеѓу кои е и Абе да го посети Пјонгјанг во август.

Неколку јапонски медиуми денеска пренесоа дека Ким изразил подготвеност да се сретне со Шинзо Абе, додека јапонскиот премиер исто така истакнал дека сака директен состанок со лидерот на Северна Кореја во врска со заробените Јапонци.

„Ако биде тешко да се организира состанок во Пјонгјанг во август, Абе би можел да се сретне со Ким во септември на економскиот форум во Русија“, пренесуваат јапонските медиуми.

Портпаролот на јапонската влада одби да ги потврди овие информации, пренесувајќи дека се уште ништо не е одлучено.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Свет

Денеска ги трошиме последните ресурси на Земјата за 2021, а уште не е ни август

Read more

Макрон е како Хитлер? Антиваксерите го налутија претседателот

Read more

Pfizer: Третата доза од вакцината ја зголемува заштитата од делта сојот до 100 пати

Read more

Шумски пожар кај Анталија, хотелите немаат вода и струја, во тек евакуација

Read more
 

Вести

Усвоена Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ, Левица би сакала „похардкор“ варијанта

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 54 нови случаи oд 3.764 тестирања

Читај повеќе

Вучиќ: Ништо не бараме од Македонците, само братство и пријателство

Читај повеќе

Трговијата со луѓе за сексуална експлоатација е доминанта форма во Македонија

Читај повеќе

Скопје се топи на +40°C, Брзата помош има стотина интервенции дневно

Читај повеќе

Нула минути чекање на граница и една работна дозвола – бара бизнис заедницата

Читај повеќе

Еден загинат и двајца повредени во сообраќајка во Куманово

Читај повеќе

Денеска ги трошиме последните ресурси на Земјата за 2021, а уште не е ни август

Читај повеќе

Макрон е како Хитлер? Антиваксерите го налутија претседателот

Читај повеќе