Познати јавни личности упатија порака за заштита на животната средина

Во рамките на кампањата за активно вклучување во климатските акции „Сите во акција за брза реакција“, поддржана од UNDP и Министерството за животна средина и просторно планирање, се вбројуваат низа активности кои треба да ја подигнат свеста на населението за изворите на стакленичките гасови, како и итната потреба од нивното намалување или потполно елиминирање.

За таа цел, чест ни е да го претставиме краткиот видео спот во кој учествуваат актерот Фисник Зекири, маркетинг специјалистот Сања Ристиќ, готвачот Никола Исаиловски и ТВ водителката Јована Аврамовска. Тие во него, низ лични примери, ги презентираат позитивните навики што можеме да ги прифатиме во секојдневното живеење и со тоа да придонесеме за ублажување на климатските промени.

Remote video URL

Поддржувачите на кампањата „Сите во акција за брза реакција“ нагласуваат дека климатските акции се особено потребни во периодот на пандемија. Иако емисиите на стакленички гасови бележат намалување поради редуцираното движење за време на полицискиот час / локдаун, се очекува тие да достигнат брз пораст со рестартирањето на економијата, а напорите за декарбонизација да се соочат со сериозен удар.

За повеќе информации посетете ја веб страната klimatskipromeni.mk.

реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Да се укине полицискиот час и да се дозволат настани, концерти и забави се најновите препораки

Read more

Промо

Трето семејство влегува во свој нов дом, добиен на инстант лоз на Државна лотарија

Read more

Пробајте го Président Salakis Traditional во новото пакување

Read more

Инсталирани првите најмоќни Turbo DC полначи за електрични возила во државата

Read more

Лансиран нов пан-индустриски проект за еко-рејтинг на мобилни телефони

Read more
 

Ново

  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Почина Нед Бити, најангажираниот актер во Холивуд

Читај повеќе

Случајот Ериксен ја покажа мрачната страна на фудбалот и медиумите

Читај повеќе

„Нептун” Македонија ја започна својата хумана мисија - Ајде заедно да креираме подобро утре за сите деца!

Читај повеќе

Брзо и вкусно: Тестенини со сланина, босилек и пармезан

Читај повеќе
  • play_arrow

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Читај повеќе

Во која секс поза најмногу уживаат жените од секој хороскопски знак?

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Porsche Taycan

Читај повеќе

Трајковски: Натпреварот со Украина е клучен за нас

Читај повеќе