Предлог за ручек: Лазањи со тиквичка и сирење

Само за љубителите на италијанската кујна - рецепт кој ќе го обожавате.

Потребни состојки:

Две тиквички

4 шолји сос од домати

Босилек

Сол и бибер

Кори за лазањи 400 гр

300 гр фета сирење

50 гр биено сирење

Маслиново масло

Начин на подготовка:

Исечете ги тиквичките на долги ленти и пропржете ги на маслиново масло.

Зачинете го сосот со домати со сол, бибер и босилек. Во сад за печење наредете малку сос, ред лазањи, тиквички и додајте малку фета сирење. Редете ги состојките на овој начин додека да ги потрошите. Последниот слој треба да бидат тиквичките, а над нив нарендајте биено сирење.

Покријте ги со алуминиумска фолија и печете околу 45 минути на 190 степени. Тргнете ја фолијата, печете уште 10 минути, оставете да се излади и послужете.

реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Рецепти

Десет начини како да зготвите модар патлиџан

Read more

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Read more

Идеја за ручек: Тестенини со лосос по рецепт на Џејми Оливер

Read more

Направете сами: Здрави летни коктели за разладување

Read more

Магазин

Дизајн за авионите по пандемијата: Повеќе простор, помалку контакти

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци важат за уредни, а кои уживаат во хаос?

Читај повеќе

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Читај повеќе

Германците скептични: Руската вакцина може да биде опасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет начини како да зготвите модар патлиџан

Читај повеќе
  • play_arrow

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Читај повеќе

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Читај повеќе

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Читај повеќе