Премиера: Volkswagen T7 Multivan

Германскиот производител ја претстави новата генерација на популарното комбе.

Дизајнот на VW T7 Multivan се надоврзува на неговиот претходник Т6, кој се продава од 2015 година, а беше редизајниран на почетокот на 2019 година.

Новото комбе во моментов е достапно само во патничка варијанта, додека сите оние на кои им треба лесно комерцијално возило, сепак ќе можат да го нарачаат VW T6.

Remote video URL

Volkswagen го постави T7 на добро познатата модуларна механичка платформа MQB, која групацијата VW ја користи за многу актуелни модели.

Овој трансфер му овозможи на популарното комбе за прв пат да добие plug-in хибридна верзија.

Модернизираниот надворешен дизајн е придружен со дигитализирана кабина со два големи екрани.

Remote video URL

Во најбогатата и најлуксузно опремена верзија, како што е онаа на промо фотографиите, Т7 има три реда седишта, кои овозможуваат исклучителна удобност на патниците.

Во вториот ред има само две седишта, меѓу кои има централна конзола со масички на извлекување.

Дополнителните опции вклучуваат премиум аудио систем Harman Kardon со 640 вати и 14 звучници.

Најважната иновација во погонскиот систем е воведувањето на plug-in верзија наречена eHybrid.

Погонскиот систем се состои од 1,4-литарски TSI турбо-бензинец и електричен мотор од 85 kW, кои заедно произведуваат 218 КС (160 kW).

За складирање на електрична енергија се користи литиум-јонска батерија со капацитет од 13 kWh, а за пренос на снагата се користи 6-брзинскиот менувач DSG со двојна спојка.

Remote video URL

Доколку не ве интересира електрификација, Volkswagen нуди и класични мотори.

На почетокот на продажбата ќе бидат достапни два бензинци со турбо полнење, послабиот 1,5-литарски со 136 КС (100 kW) и 2,0-литарскиот со 204 КС (150 kW). Турбо дизелот со 150 коњски сили ќе биде достапен следната година.

Датумот на почеток на продажбата и цената ќе бидат објавени подоцна.

Погледнете го Volkswagen T7 Multivan од секој агол во ОВАА ГАЛЕРИЈА.

Remote video URL
реклама

Астероидот што ги сотре диносаурусите бил видлив една година пред да ја удри Земјата

Read more

Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Read more

Нови КОВИД правила за влез во Германија

Read more

Совети за возачи: Кога е време за нов акумулатор?

Read more

Авто новости

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Совети за возачи: Кога е време за нов акумулатор?

Read more

Land Rover го претстави моделот Defender Trophy Edition

Read more

Audi RS6 vs BMW M550i – кој е побрз?

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Читај повеќе

Совети за возачи: Кога е време за нов акумулатор?

Читај повеќе
  • filter

Land Rover го претстави моделот Defender Trophy Edition

Читај повеќе
  • play_arrow

Audi RS6 vs BMW M550i – кој е побрз?

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот „ѕвер“ BMW X7

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen го претстави малиот кросовер Taigo

Читај повеќе

Климатизација во автомобилот: Која е идеалната температура за возење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Lamborghini што остава без здив

Читај повеќе
  • filter

Поглед во новиот McLaren 765LT Spider

Читај повеќе