Притвор и истрага за 20-годишник кој шетал со пушка на улица во Велес

Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 20-годишник од Велес за кого постои основано сомневање дека сторил кривично дело – „Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки матери“ од член 396 став 1 од Кривичниот законик.

На 18 февруари, осомничениот неовластено држел огнено оружје – пушка марка „Баикал“ од руско производство, со калибар 12 милиметри, со две цевки со внатрешни ударни механизми и автоматска кочница.

Како што информираат од ЈОРСМ, движејќи се по улица во Велес, оваа пушка лицето ја носело со себе, кога го запреле полициски службеници.

Поради околности кои упатуваат дека осомничениот може да се даде во бегство или да го повтори кривичното дело, до судијата на претходна постапка е доставен предлог за определување мерка притвор против осомничениот. Судијата го прифати предлогот и на осомничениот му определи притвор во траење од 30 дена.​​

2022-04-11 12:34:42, од Александар Атанасов

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Хроника

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Oбвинителството испитува неправилности во ЈСП по тврдењата дека автобусот заврши во жардиниера кај Мавровка поради неисправност

Read more

Бизнисменот Радомировиќ пронајден застрелан покрај автомобилот, до него имало пиштол

Read more

26-годишна девојка пронајдена почината на браната Гратче

Read more
 

Вести

Голем пресврт на Зеленски, подготвен е да разговара со Русија

Читај повеќе

Левица: Да се вклучи црвениот аларм поради екстремните температури

Читај повеќе

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Читај повеќе

Земјотрес во Скопје

Читај повеќе

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Читај повеќе

Говорот на бугарскиот генерал Терпешев на Второто заседание на АСНОМ

Читај повеќе

Кинезите ги повлекуваат маиците со историската фотографија на Трамп

Читај повеќе

Вулин: Големите сили ја фалат Македонија кога ги повредува Србите, но кога шумите ќе почнат да горат Србија е прва на помош

Читај повеќе

Мемеди: Родителите на бебето и медицинската сестра се смирија и си подадоа рака, случајот е затворен

Читај повеќе