Протести во Франција против воведување ковид сертификати

Стотици луѓе синоќа протестираа во Париз против воведувањето ковид сертификати за одредени активности и против задолжителните вакцини за здравствените работници.

Од средата, посетителите на музеи, кина и базени во Франција мора да покажат ковид сертификат со кој се докажува дека се вакцинирани против коронавирус или имаат негативен тест.

Некои од демонстрантите вееја знамиња на кои пишуваше „Слобода на избор“ и „Прстите подалеку од мојот природен имунитет“.

Ковид сертификатот, кој претходно беше потребен само за фестивали со голем број луѓе и клубови, од август ќе биде потребен за влез во ресторани и барови, патувања со возови и авиони.

Во музејот „Лувр“ во Париз, шефот за безбедност Сервана де Ландшир изјави дека првото утро со новите мерки поминало во најдобар ред, бидејќи повеќето посетители имале ковид сертификат, додека оние кои немале, направиле брз антигенски тест.

Министерот за здравство Оливие Веран рече дека гледачите или посетителите, откако ќе бидат проверени дека се целосно вакцинирани или имаат тест кој е негативен, тогаш ќе можат да ја тргнат маската.

Веран истакна дека „вирусот се шири со молскавична брзина“, поттикнат од брзото ширење на варијантата делта.

Француската Влада го претстави нацрт-законот, со кој вакцинацијата се прави задолжителна за негувателите и медицинскиот персонал и со кој се проширува употребата на здравствениот пасош.

– Влеговме во четвртиот бран, рече портпаролот на владата Габриел Атал.

За 24 часа се евидентирани 18.000 нови случаи, што претставува зголемување на циркулацијата на вирусот од околу 150 отсто во текот на една недела.

Премиерот Жан Кастекс на првиот француски телевизиски канал ТФ1 вчера изјави дека се неопходни поостри мерки поради ширењето на заразниот делта сој, кој доминира во Франција, и дека нови затворања не се исклучени.

За законот, кој го опфаќа ковид сертификатот и други мерки, Парламентот ќе гласа на оваа недела.

Со законот ќе се воведат некои најстроги епидемиолошки мерки во Европа, како што се задолжителна вакцинација за здравствените работници и десетдневна самоизолација за луѓето со позитивен тест.

Целта во моментов во Франција е до крајот на јули да има 40 милиони луѓе со примена прва доза од вакцината. Во моментов една доза примиле 38,1 милион жители. 

Remote video URL
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Свет

Денеска ги трошиме последните ресурси на Земјата за 2021, а уште не е ни август

Read more

Макрон е како Хитлер? Антиваксерите го налутија претседателот

Read more

Pfizer: Третата доза од вакцината ја зголемува заштитата од делта сојот до 100 пати

Read more

Шумски пожар кај Анталија, хотелите немаат вода и струја, во тек евакуација

Read more
 

Вести

Усвоена Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ, Левица би сакала „похардкор“ варијанта

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 54 нови случаи oд 3.764 тестирања

Читај повеќе

Вучиќ: Ништо не бараме од Македонците, само братство и пријателство

Читај повеќе

Трговијата со луѓе за сексуална експлоатација е доминанта форма во Македонија

Читај повеќе

Скопје се топи на +40°C, Брзата помош има стотина интервенции дневно

Читај повеќе

Нула минути чекање на граница и една работна дозвола – бара бизнис заедницата

Читај повеќе

Еден загинат и двајца повредени во сообраќајка во Куманово

Читај повеќе

Денеска ги трошиме последните ресурси на Земјата за 2021, а уште не е ни август

Читај повеќе

Макрон е како Хитлер? Антиваксерите го налутија претседателот

Читај повеќе