Први фотографии и видео од Epiq, новата најмала Škoda

Škoda ги откри првите детали за својот нов целосно електричен мал SUV смело именуван Škoda Epiq, кој се очекува да чини околу 25.000 евра и да го оживее духот на оригиналниот Yeti кога ќе излезе во продажба по неговото јавно претставување следната година.

Иако автомобилот на овие официјални слики технички е дизајнерска студија, веруваме дека е прилично блиску до моделот што ќе стигне до салоните, вклучувајќи го и ентериерот.

Со компактната надворешност и флексибилната внатрешност на концептот, љубителите на Škoda веднаш ќе направат споредби со популарниот теренец Yeti. Со должина од 4100 mm, Epiq е малку пократок од Yeti, но го надминува кога станува збор за багажниот простор, нудејќи импресивни 490 литри простор во споредба со 416 литри на Yeti.

Низа паметни решенија

Внатре, има многу традиционални карактеристики на Škoda Simply Clever, вклучувајќи лебдечка централна конзола со практична точка за полнење на безжичен телефон, длабоки џебови на вратите, куки за товар во багажникот и складиште на подот.

Внатрешноста има сосема нов изглед, со голем централен екран на допир и ред физички копчиња подолу, додека вашиот паметен телефон ќе може да дејствува како дигитален клуч и да содржи одржливи материјали низ кабината.

Epiq е најновото олицетворение на модерниот дизајнерски јазик на Škoda, со остри линии, суптилни детали и чисти површини.

Хаубата на преклоп има нови ознаки на Škoda на предниот раб – никаде на автомобилот нема трага од крилестото лого на Škoda – со тенки LED светла во форма на Т во аголот и мали LED црти кои се движат кон центарот каде што хаубата завршува во решетката на ладилникот. Самата решетка е всушност мазна, сјајна црна плоча која Škoda ја нарекува Tech-Deck бидејќи ги крие камерите и сензорите за системите за помош на возачот.

Нов дизајнерски јазик

Matrix-LED предните светла се одвоени од дневните светла - како што беа кај Yeti од првата генерација - седат пониско и се приклучуваат на втор црн панел со целосна ширина, но потенок. Браникот има вертикални панели слични на Jeep, но тоа може да биде еден елемент што нема да влезе во серискиот модел.

Страничниот профил се одликува со нагласени лакови на тркалата опкружени со црна обвивка, додека чиста линија поминува низ задните тркала со C-столбот. Покривот нежно се враќа во аеродинамичен спојлер, додека има повеќе LED светла во форма на Т и повторување на осумте вертикални панели напред во задниот браник. Над капакот на багажникот повторно е испишано името на Škoda.

Шефот на Skoda, Клаус Зелмер, го опишува Epiq како автомобил кој „нуди пространа внатрешност во компактна надворешност, сето тоа по атрактивна цена“, исто како што направи Yeti кога беше лансиран во 2009 година.

„Ги послушавме нашите клиенти и разбираме дека тие бараат атрактивни опции, поради што го прошируваме нашето портфолио за е-мобилност во овој популарен сегмент“, додаде тој.

Epiq ќе лежи на малата MEB платформа на Volkswagen Group, која ќе се користи и за претстојниот Volkswagen ID. 2 и Cupra Raval – и ќе се произведуваат во истата фабрика во Памплона, Шпанија.

Remote video URL
Тагови
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Авто новости

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Read more

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Read more

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Read more

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Read more
 

Автомобили

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе
  • filter

Пристигна освежената Škoda Octavia

Читај повеќе