ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2019/20

ПСЖ, Баерн и Сити убедливи, но Динамо импресионираше

ПСЖ го здроби Реал Мадрид во дербито, но победата на денот ја зграпчи загрепски Динамо кој беше најубедлив против дебитантот Аталанта.

Парискиот тим и без триото Нејмар, Кавани и Мбапе немаше проблеми со неинвентивниот Реал. Двата гола на Анхел Ди Марија и оној на Тома Менје го потопија Кралскиот клуб за одличен старт на сезоната.

Баерн прокнижа планирани 3 бода против Црвена звезда со головите на Кингсли Коман, Роберт Левандовски и Томас Милер.

Со истиот резултат Мначестер Сити славеше на гостувањето во Харкив кај Шахтар. Ријад Махрез, Илкај Ѓундоан и Габриел Жезус беа творци на победата на „граѓаните“.

Но, најубедливата победа синоќа се случи на „Максимир“ во Загреб каде Динамо неочекувано лесно триумфираше над дебитантот Аталанта. Бекот Марин Леовац го отвори резултатот, а потоа следуваше хет-трик на Мислав Оршиќ за права бламажа на дебито на полуларната „Деа“.

Дерби се играше и во Мадрид каде Јувентус испушти водство од 2:0 против Атлетико. Јуан Куадрадо и Блеза Матуиди досеа водство на почетокот од второто полувреме, но прво Стефан Савиќ намали, а во 90-та Ектор Ерера донесе бод за домаќините.

Изненадување во Леверкузен приреди московски Локомотив кој со 2:1 го победи Баер. Гжегож Криховјак го отвори резултатот, домаќинот израмно со несреќен автогол на Бенедикт Хеведес, а Дмитриј Баринов ја донесе големата победа.

Како Јуве, Тотенхем исто така испушти водство од 2:0 на гостувањето кај Олимпијакос. Хари Кејн и Лукас Моура за само четири минути најавија победа, но Даниел Поденсе и Матје Валбуена од пенал донесоа бод за Грците.

Единствениот натпревар кој заврши со најнепопуларниот резултат се одигра во Бриж каде гостуваше Галатасарај. 

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Зголемен број заразени со COVID-19, можно воведување карантин во одредени општини

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Филипче: Има суштинска разлика помеѓу првиот и овој бран

Read more

Фудбал

ФИФА побара здрав разум при казнувањето фудбалери кои ги подржуваат протестите

Read more

Морати и Аузилио со спротивни ставови околу трансферот на Лаутаро

Read more

Најдоброто од Наполи сезонава

Read more

Клоп: Сѐ уште не сме шампиони, ќе мора да се потрудиме за тоа

Read more

Спорт

ФИФА побара здрав разум при казнувањето фудбалери кои ги подржуваат протестите

Читај повеќе

Митревски ќе го чува голот на Порто

Читај повеќе

Стојмир Дејаноски е нов претседател на КК Гостивар

Читај повеќе

Морати и Аузилио со спротивни ставови околу трансферот на Лаутаро

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдоброто од Наполи сезонава

Читај повеќе

Сите спортисти ќе се тестираат за COVID-19 пред почетокот на сезоната

Читај повеќе

Клоп: Сѐ уште не сме шампиони, ќе мора да се потрудиме за тоа

Читај повеќе

Караско: Ла Лига ќе биде чудна без навивачи

Читај повеќе

Мејведер ќе го плати погребот на човекот поради кој гори Америка

Читај повеќе