НБА 2023/2024 ПЛЕЈ-ОФ

На Дончиќ не му одеше шутот, Далас го загуби првиот дуел од Оклахома

Со 117:95 кошаркарите на Далас Маверикс го загубија првиот натпревар од второто коло од плеј-офот за Западната конференција на НБА на гостувањето кај Оклахома Сити Тандер.

Главната причина за поразот на Далас лежи во тоа што на Лука Дончиќ не му одеше шутот. Словенецот постигна 19 поени, но промаши дури 13 шута, а за 3 поени упати мизерни 1/8.

Кај Далас најефикасен беше Кајри Ирвинг со 20 поени.

На другата страна се истакна Шеј Гилџс-Александер, кој натпреварот го заврши со 29 поени, 9 скока и 9 асистенции.

Remote video URL

Водството во серијата од второто коло од плеј-офот, но на Истокот, го доби Бостон Селтикс, кој на домашен терен беше подобар од Кливленд Кавалирс со убедливи 120:95.

Џејлен Браун со 32 поена го предводеше Бостон до победата, додека на другата страна Донован Мичел постигна 33 поени.

Remote video URL
реклама

Кошарка

Како Вест стана логото на НБА?

Read more

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Read more

Бостон направи нов чекор кон титулата, ниту феноменалната игра на Дончиќ не му помогна на Далас

Read more

Лејкерс најде тренер во Конектикат

Read more
 

Спорт

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Читај повеќе

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Читај повеќе

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Вест стана логото на НБА?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Читај повеќе

Нема одобрение од родителите - нема да игра на Копа Америка

Читај повеќе

Македонија ќе има претставници на ЕУРО 2024: Делегат и кондициски тренер на судии

Читај повеќе