Путин ја именува новата Влада на Русија

Москва, 18 мај 2018 (МИА) - Рускиот претседтел Владимир Путин денеска потпиша Декрет со кој ја именува новата Влада на премиерот Дмитриј Медведев.

Со псоебни декрети Путин го одобри и именувањето на 10-мината заменици-премиери и 20-те министри во владиниот Кабинет.

Претходно денеска, Медведев на Путин му ја достави листата на кандидати за министери во неговата Влада

Во новата Влада на своите досегашни функции остануваат министрите за надворешни работи Сергеј Лавров, за одбрана Сергеј Шојгу и за внатрешни работи Владимир Колокољцев.

Своите министерски финкции во ноиот Кабинет ги задржуваат и првите луѓе на ресорите правда - Александар Коновалов, енергетика - Александар Новак, економија - Максим Орешкин и спорт  - Павел Колобков.

Нов министер за развој на Далечниот Исток е Алекандер Козлов, актуелен гувернер на провинцијата Амур, за вонредна состојба Евгениј Зиничев, а за земјоделство Дмитриј Патрушев.

реклама

СЗО предупредува: Не се опуштајте, втор пик во првиот бран може да се случи во секое време

Read more

Турски боксер си ја уби девојката на Бајрам бидејќи сакала да го напушти

Read more

Две брачни двојки физички се пресметале за време на полициски час

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Свет

Шпанија 10 дена ќе биде во жалост за жртвите од COVID-19

Read more

СЗО предупредува: Не се опуштајте, втор пик во првиот бран може да се случи во секое време

Read more

Вухан направи над 6,5 милиони тестирања за коронавирус во 10 дена

Read more

Шпанија го укинува карантинот за странски туристи од 1 јули

Read more

Вести

Владата ќе одржи седница, се очекуваат одлуки за мерките за COVID-19

Читај повеќе

Прилепчанец пријавил дека сопругата го повредила со остар предмет, сопругата го пријавила за напад

Читај повеќе

Шпанија 10 дена ќе биде во жалост за жртвите од COVID-19

Читај повеќе

Случај „Рекет“: Чантата „Луј Витон” не била вратена кај Јордан Камчев

Читај повеќе

Се зголемува бројот на заразени текстилни работнички во Штип

Читај повеќе

16 нови случаи од 314 тестирања, починаа тројца пациенти со COVID-19

Читај повеќе

Се разговара со соседните земји и ЕУ за отварање на границите

Читај повеќе

Ново поскапување на горивата

Читај повеќе

Сообраќајка за време на полициски час, двајца повредени

Читај повеќе