Рама нема да поднесе оставка: Сонцето повторно изгреа, ние продолжуваме со реформите

Тирана, 21 октомври 2019 (МИА) – Албанскиот премиер Еди Рама го отфрли барањето на опозицијата за оставка по одлуката на Советот на ЕУ да не се отворат преговори со Албанија.

По средбата што ја одржа со претседателството на неговата Социјалистичка партија (ПС) Рама ја обвини опозицијата дека се обидува да го попречи процесот на европска интеграција за Албанија:

-Тие (опозицијата) работеа многу напорно и не оставија непоместен ни камен за да не успее процесот. Не успеја, затоа што успеавме да ја надминеме вештачки подигнатата бариера во првите шест месеци од годината и да ја добиеме поддршка на Германија, рече Рама.

Рама го повтори ставот дека неотворањето на преговорите за Албанија не се должи на недостаток на напредок на земјата, туку на внатрешните проблеми на ЕУ.

-Двете држави, Албанија и Северна Македонија, не можеа да го добијат она што им следува, како резултат на внатрешниот судир во европското семејство, посочи Рама.

Тој додаде дека оваа одлука не менува ништо за земјата и дека владата ќе продолжи со реформите

-Но, како што можете да видите, сонцето повторно изгреа, денот повторно почна и нашиот пат продолжува без никаков потрес и изедначување. Во практична смисла, ние сме јасни, мора да ја продолжиме нашата работа секој ден. Дури и да имавме „Да“, задачите се исти и без тоа „Да“, нагласи премиерот Рама.

Тој потврди дека набргу ќе има значајни средби, меѓу кои ќе биде и средбата со францускиот претстедател, Емануел Макрон. Истакна дека Социјалистичката партија ќе го води напред процесот на реорганизирање, дека ќе продолжи работата со изборните реформи и дека се добредојдени сите страни кои сакаат да придонесуваат. Според Рама во текот на месец јануари ќе бидат изгласани сите препораки на ОБСЕ/ОДИХР.

Денеска опозициската Демократска партија побара спроведување предвремени парламентарни избори, исто како и во Северна Македонија. Партискиот лидер,Љуљзим Баша, рече дека албанската Влада треба да преземе одговорност за неуспехот на преговорите и да му го врати мандатот на албанскиот народ.

реклама

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Read more

Еден убиен, тројца повредени во пресметка во скопско Батинци

Read more

Гурмански рецепти со јајца кои мора да ги пробате

Read more

5 јули 1946 светот првпат се запознал со бикини

Read more

Регион

Од утре забранет влез во Грција за српски државјани

Read more

Корона-кризата не ги исплаши Хрватите – излезноста на изборите речиси како во 2016 година

Read more

Србија на штрек: Вчера 325 нови случаи, денеска се очекува подобрување

Read more

Во Солун принудно слетал авион по пожар во пилотската кабина

Read more

Вести

Од утре забранет влез во Грција за српски државјани

Читај повеќе

Нови 115 случаи на COVID-19, најмногу во Скопје

Читај повеќе

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Читај повеќе

Корона-кризата не ги исплаши Хрватите – излезноста на изборите речиси како во 2016 година

Читај повеќе

Кање Вест ќе се кандидира за претседател на САД

Читај повеќе

Зибери: 20.000 евра грантови за секој млад фармер до 35-годишна возраст

Читај повеќе

Србија на штрек: Вчера 325 нови случаи, денеска се очекува подобрување

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најмалку 20 загинати во поплави и лизгање на земјиштето во Јапонија

Читај повеќе

Помалку часови, помали паралелки – ГДУ предлага образование по германски модел

Читај повеќе