Рецепт на денот: Сочен колач со ананас и моркови

Подгответе го овој сладок, сочен и кремаст десерт и уживајте.

Потребно е:

100 г ореви
250 г моркови
150 г ананас од компот
250 г шеќер
3 јајца
100 мл масло
2 кесички ванилин шеќер
250 г брашно
1 кесичка прашок за пециво
1/2 лажиче сол
1 лажиче цимет во прав
80 г кокосово брашно

за премачкување:

100 гр чоколаден крем 
2-3 лажици брашно од кокос

Подготовка:

– Морковите изрендајте ги, а ананасот и оревите исецкајте ги.

– Брашното измешајте го со прашокот за пециво, солта, брашното од кокос и циметот.

– Во друг сад пенесто изматете ги јајцата со шеќерот и ванилиниот шеќер. Додадате ги маслото, морковите и ананасот. На крај додадете ги и смесата со брашно и оревите. Измешајте убаво за да добиете хомогена смеса.

– Подготвената смеса сипете ја во долгнавеста намастена тава (со димензии 10х30 см).

– Ставете да се пече во загреана рерна на 180 целзиусови степени 45-50 минути.

– Печениот колач оставете го да се излади, премачкајте го со чоколаден крем, посипете со брашно од кокос, исечете го и послужете.

реклама

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Read more

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Над 110 нови случаи на COVID-19, најмногу во еден ден досега

Read more

Рецепти

Предлог за ручек: Пролетни ролнички со зеленчук

Read more

Идеја за појадок: Вкусен тост со авокадо

Read more

Идеја за појадок: Мафини со сирење и сушени домати

Read more

Брзо и лесно: Летна супа со зеленчук

Read more

Магазин

Wizz Air до 14 јуни нема да има летови до и од земјава

Читај повеќе

Фјури со лична приказна за расизмот: Ме дискриминирале бидејќи сум чергар

Читај повеќе
  • play_arrow

Студија за коронавирусот: Децата ретко се преносители на заразата

Читај повеќе

Предлог за ручек: Пролетни ролнички со зеленчук

Читај повеќе

Пронајдена досега најстарата градба на древните Маи

Читај повеќе
  • play_arrow

Педофил осомничен за киднапирање на малата Меделин, 13 години по нејзиното исчезнување

Читај повеќе

Кафето помага во битката со вишокот килограми

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за појадок: Вкусен тост со авокадо

Читај повеќе
  • play_arrow

Утрински стомачни на празен стомак

Читај повеќе