Рецепт за почетници: Домашна пита со сливи и бадеми

Доколку сте љубител на пити, ви го предложуваме овој рецепт за домашна пита со сливи и бадеми. Се подготвува лесно и е одличен за оние кои се почетници во кујната.

Состојки:

1 пакување лиснато тесто

500 гр. зрели сливи

80 гр. кафеав шеќер

50 гр. бадеми

Половина лимон

Едно јајце

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 220 степени. Лиснатото тесто ставете го на хартија за печење.

Измиените сливи исечете ги на кришки, промешајте ги со шеќер и сок од лимон и наредете ги на тестото. 

На краевите оставете слободен простор од кој ќе направите корка.

Премачкајте ја корката со јајце, печете 5 минути а потоа намалете ја температурата на 200 степени.

Печете уште 10 минути додека тестото да добие златеста боја, а сливите да станат меки. Пред да послужите, наредете бадеми одозгора.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Рецепти

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Read more

Десет начини како да зготвите модар патлиџан

Read more

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Read more

Идеја за ручек: Тестенини со лосос по рецепт на Џејми Оливер

Read more

Магазин

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Читај повеќе

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Читај повеќе

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Читај повеќе
  • filter

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Читај повеќе