Регистрирани 1.402 нови случаи од 3.978 тестирања, 29 починати

Во последните 24 часа се направени 3.978 тестирања, а регистрирани се 1.402 нови случаи на COVID-19.

Во:
-Скопје 603
-Битола 105
-Куманово 84
-Велес 82
-Прилеп 70
-Струмица 52
-Охрид 46
-Кавадарци 40
-Штип 36
-Гевгелија 32
-Тетово и Гостивар по 28
-Кочани 23
-Кичево 21
-Струга 20
-Неготино 16
-Ресен 14
-Свети Николе 13
-Радовиш и Виница по 11
-Крива Паланка и Валандово по 10
-Пробиштип 8
-Берово и Македонски Брод по 7
-Демир Капија 5
-Делчево, Кратово, Демир Хисар и Македонска Каменица по 3
-Крушево, Пехчево и Богданци по 2
-Дебар и Дојран по 1

Пријавени се вкупно 29 починати лица: 10 од Скопје (49г, 61г, 2 лица со 62г, 63г, 68г, 69г, 72г, 74г, и 76г), 3 од Битола (62г, 64г, 71г), по 2 пациенти од Прилеп (75г и 92г), Гостивар (70г и 74г), Кавадарци (50г и 62г), Штип (72г и 83г), а по еден пациент е пријавен од Струмица (78), Куманово (84г), Кочани (76г), Кичево(74г), Неготино (84г), Ресен (65г), Радовиш(58г) и Демир Хисар(80г).

Регистрирани се 761 оздравен пациент од:

-Скопје 388

-Прилеп 51

-Битола 45

-Кавадарци 37

-Гостивар 28

-Тетово 27

-Куманово 26

-Велес 24

-Штип и Неготино по 19

-Гевгелија 18

-Струмица 13

-Ресен 9

-Берово 8

-Пробиштип 7

-Кочани 6

-Кичево, Крива Паланка и Свети Николе по 5

-Радовиш и Демир Капија по 4

-Валандово и Крушево по 3

-Кратово, Демир Хисар и Богданци по 2

-Дојран 1

Досега во земјата се направени вкупно 629.233 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 131.424, бројката на оздравени пациенти е 107.740, на починати е 3.810, а бројот на активни случаи изнесува 19.874.

реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Македонија

Силјановска телефонски разговарала со Зеленски: Украинскиот народ може и во иднина да смета на македонското сојузништво и пријателство

Read more

Таравари: Конечен договор со ВМРО-ДПМНЕ денеска или утре

Read more

Левица: Минирањата на Бехтел и ЕНКА оштетија црква од XIX век

Read more

Милошоски: Во новата влада најверојатно ВМРО-ДПМНЕ, ВРЕДИ и ЗНАМ

Read more
 

Вести

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Читај повеќе

Драмскиот театар Скопје гостува на фестивалот РУТА во Сараево

Читај повеќе

И Русија е за независна Палестина

Читај повеќе

Силјановска телефонски разговарала со Зеленски: Украинскиот народ може и во иднина да смета на македонското сојузништво и пријателство

Читај повеќе

Им ветувал виза за странска земја: Измамник од Скопје земал по 1.000 евра од лице

Читај повеќе

Нови детали за атентатот на Фицо: Атентаторот бил проукраински

Читај повеќе

Таравари: Конечен договор со ВМРО-ДПМНЕ денеска или утре

Читај повеќе

Биљана Стојановска ќе ја промовира третата книга поезија „Додека спиеш“

Читај повеќе

Радев: Позитивен знак е желбата на претседателката за средба, очекуваме промена на реториката и крај на јазикот на омраза

Читај повеќе