РКЕ: Поскапувањето на струјата нема да ја зголеми цената на останатите производи

Скопје, 5 август 2020 (МИА) – Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) ги оценува како неточни, неосновани и нестручни наводите дека зголемените цени на електричната енергија ќе ги зголеми цените на производите.

Од РКЕ денеска повторија дека одлуката од 31-ви минатата недела за поскапување на струјата за 7,4 проценти се однесува само за регулираниот пазар на електрична енергија.

-Најголем дел од индустриските и комерцијалните потрошувачи сами набавуваат електрична енергија на слободниот пазар по цени коишто не ги определува Регулаторната комисија за енергетика. Цената на електричната енергија на слободниот пазар во Северна Македонија во 2020 година е пониска за приближно девет проценти во однос на 2019 година, што значи дека и трошокот за електрична енергија на индустриските и комерцијалните потрошувачи во 2020 ќе биде помал во однос на 2019. Во наредниот период индустријата ќе има пониски трошоци за електрична енергија во споредба со 2019 година и тоа позитивно ќе влијае врз нејзиното работење во овие кризни времиња, вели во пишана изјава Марко Бислимоски, претседател на Регулаторна комисија за енергетика.

Од РКЕ велат дека со одлуките од 31 минатиот месец преку фактори на корекција на МЕПСО му го намалил приходот за 2020 година за 13,25 милиони евра, додека на ЕВН ХОМЕ за 4,5 милиони евра, поради тоа што овие компании во 2019 година оствариле поголем приход од одобрениот.

Во однос на методологијата и трошоците кои се признаваат, Регулаторната комисија наведува дека има влијание на околу 40 процент од вкупно прикажаните трошоци, додека на 60  проценти од трошоците нема влијание.

Трошоци кои не се предмет на регулација, потсетува РКЕ, се:

1.Трошок за купување електрична енергија од ЕСМ. Регулаторната комисија за енергетика согласно Законот за енергетика од 2019 година повеќе не ја определува цената на ЕСМ, туку оваа компанија со своја цена настапува на тендерот на универзалниот снабдувач ЕВН ХОМЕ. Во 2019 година цената по која ЕСМ обезбедуваше електрична енергија за домаќинствата изнесуваше 2,1218 ден/kWh, додека во 2020 година изнесува 2,3496 ден/kWh, односно е повисока за 10,74 проценти. Цената на ЕСМ во 2020 година е пониска од цената на ЕСМ за 2017 година за 7 проценти.

2.Трошок за купување на електрична енергија од повластени производители, кој е утврден и гарантиран со Законот за енергетика уште од 2009 година.

3. Маржата на универзалниот снабдувач, во износ од 11,5 проценти, определена на тендер распишан од Владата и утврден за период од 5 години, до јули 2024 година. Со маржата се покриваат сите оперативни трошоци, но и ненаплатените побарувања на универзалниот снабдувач. Процентот на наплата кај домаќинствата изнесува 90 проценти.

-Со одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, цената за дистрибуција на електрична енергија за домаќинствата е намалена за 0,38 проценти, се вели во соопштението од РКЕ.

По одлуката на РКЕ за новата цена на струјата уследија реакции и најави за протести од граѓански здруженија и синдикати.

Тагови
реклама

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Read more

Возевме: Спуст по новата велопатека на Водно

Read more

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Read more

Швајцарија на референдум гласа за слободното движење со ЕУ

Read more

Македонија

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Read more

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Read more

Заев: Гоце Делчев не може да нѐ двои, тој дејствувал за напредни идеи кои поврзуваат

Read more

Бројката на новозаразени стабилизирана на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

Read more

Вести

Казнети 528 лица за неносење на заштитна маска

Читај повеќе

Бектеши: Продолжуваме со мерки за поддршката за туристичкиот сектор за побрзо надминување на кризата

Читај повеќе

Во Велес пред Спомен куќата на Рацин промовирана збирка поезија „Слушни ја тишината“

Читај повеќе

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Читај повеќе

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Читај повеќе

Заев: Гоце Делчев не може да нѐ двои, тој дејствувал за напредни идеи кои поврзуваат

Читај повеќе

Ерменија и Азербејџан повторно пред воен судир

Читај повеќе

Во кинески рудник поради труење со јаглерод моноксид загинаа 16 рудари

Читај повеќе

Земјотрес во Грција, почувствуван и во југоисточните делови од државава

Читај повеќе