Русија со нов дискриминаторски закон: Не смее ни да се зборува за ЛГБТИК луѓето

Руските пратеници ги поддржаа амандманите на постоечкиот закон со кој се забранува дискусија за односите и прашањата на ЛГБТИК јавно или на интернет помеѓу возрасни и деца.

Долниот дом на рускиот парламент во четвртокот во трето читање го усвои дискриминаторскиот закон со кој им забранува на Русите да промовираат „ЛГБТ пропаганда“.

Руските пратеници ги поддржаа амандманите на постоечкиот закон со кој се забранува дискусија за односите и прашањата на ЛГБТИК јавно или на интернет помеѓу возрасни и деца. Долниот дом на рускиот парламент во четвртокот во трето читање го усвои дискриминаторскиот закон со кој на Русите им се забранува да промовираат „ЛГБТ пропаганда“, пишува Deutsche Welle.

Потегот на руската Државна дума, долниот дом на Парламентот, го продолжува законот од 2013 година со кој на луѓето им се забранува да разговараат за хомосексуални односи.

Предлог-законот треба да биде разгледан од Горниот дом на рускиот парламент и да го потпише претседателот Владимир Путин пред да стане закон.

Руските пратеници се согласија дека сите физички лица може да бидат казнети со парична казна до 400.000 рубли (6.346 евра), а правните лица до 5 милиони рубљи (79.985 евра) доколку „промовираат или фалат“ ЛГБТ односи.

Според законот, странците може да бидат уапсени до 15 дена или депортирани.

Секој настан или чин за кој се смета дека е обид за промовирање на правата на ЛГБТИК луѓето, вклучително и филмови, книги или реклами, може да биде казнет, ​​според законот.

Александар Хинштајн, еден од архитектите на законот, минатиот месец рече дека „ЛГБТ денес е елемент на хибридна војна и во оваа хибридна војна ние мора да ги заштитиме нашите вредности, нашето општество и нашите деца“.

Додека руските пратеници го прикажуваа законот како судир на цивилизациски вредности и се обидоа да го поврзат со војната во Украина, дописникот на DW, Јуриј Решето, минатиот месец објасни дека законот не промени ништо суштински, туку ја влоши „веќе тешката ситуација“. "

Групите за човекови права и критичарите на законот, исто така, силно го критикуваа нацрт-законот, нарекувајќи го обид за понижување и дискриминација на малцинската заедница.

Членовите на руската ЛГБТИК заедница велат дека се навикнале на хомофобијата спонзорирана од државата, но стравуваат за својата безбедност според новите ограничувања.

Во врска со тоа, TikTok беше казнет со 3 милиони рубли минатиот месец за промовирање на „видеа со ЛГБТ тематика“.

Тагови
реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Read more

Свет

Бразил ризикува да ја загуби контролата над Амазон во корист на шверцерите со дрога

Read more

Шолц: Правиме сè што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Read more

Укинувањето на моралната полиција: Вистинска промена или ПР потег на режимот против Иранките?

Read more

Која е Дина Болуарте – првата жена претседател на Перу?

Read more
 

Вести

Бразил ризикува да ја загуби контролата над Амазон во корист на шверцерите со дрога

Читај повеќе

Канада ќе ги заостри правилата за странски инвестиции

Читај повеќе

Шолц: Правиме сè што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Читај повеќе
  • play_arrow

Укинувањето на моралната полиција: Вистинска промена или ПР потег на режимот против Иранките?

Читај повеќе

Која е Дина Болуарте – првата жена претседател на Перу?

Читај повеќе

Европа зимава ќе има греење, но што ќе биде потоа?

Читај повеќе

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Читај повеќе

Охрид не смее да биде синоним за скапо сместување, студени соби и бајат појадок

Читај повеќе

Продолжуваат протестите на приватните автобуски превозници

Читај повеќе