Русите признаа колку е зголемена радијацијата по мистериозната експлозија

Нивото на радијација во рускиот град Северодвинск на 8 август пораснало меѓу 4 и 16 пати по несреќата за која властите открија дека станува збор за тестирање на ракета од морска платформа, објави руската метеоролошка агенција, пренесува TASS.

Министерството за одбрана прво објави дека радиоактивното зрачење останало на нормално ниво по несреќата, но градските власти на Северодвинск во северна Русија открија дека е забележан краток раст на нивото на радијација.

Greenpeace тврди дека нивото на зрачење пораснало за 20 пати, додека руската метеоролошка агенција Rosgidromet објави дека е порасната меѓу 4 и 16 пати.

Русија дури во саботата призна дека експлозијата во базата за лансирање на проектили била од нуклеарен карактер и дека притоа загинале најмалку петмина. Во соопштението на Rosatom, во експлозијата загинале петмина нивни вработени, а тројца се здобиле со изгореници. Rosatom прецизираат дека нивните вработени давале техничка поддршка за изотопски извор на енергија на мотор на проектил, додека војската не спомна нуклеарно гориво во склоп на несреќата.

Жителите на Северодвинск во меѓувреме направија резерви на јод кој се користи за намалување на ефектот од изложеност на зрачење.

реклама

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Read more

30 мај 1913, завршила Првата балканска војна со поделба на Македонија

Read more

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Свет

Италија со предупредување до ЕУ дека ќе се распадне ако кон таа држава се однесува како кон лепрозен

Read more

Во протестите во Калифорнија загина полицаец, друг е повреден

Read more

Прва жртва во протестите во Америка

Read more

Меркел ја одби поканата на Трамп во живо да присуствува на Г7 самитот

Read more

Вести

Утре променливо облачно со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

СЗПМ: Пензионерите да ги почитуваат мерките, автобускиот превоз да се користи само кога е неопходно

Читај повеќе

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Читај повеќе

Мицкоски: Непријатно е во вакви услови да се зборува за избори

Читај повеќе

Италија со предупредување до ЕУ дека ќе се распадне ако кон таа држава се однесува како кон лепрозен

Читај повеќе

35 новозаразени и 5 починати во денешниот извештај

Читај повеќе

Во протестите во Калифорнија загина полицаец, друг е повреден

Читај повеќе

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Читај повеќе

Чулев: Управен суд ја поништи одлуката на Влада за 88 распоредувања во МВР

Читај повеќе