Русите се пофалија дека пресретнале американски бомбардери над Балтичко Море

Руските власти објавија дека руски борбен авион Su-35 пресретнал два американски бомбардери над Балтичкото Море.

Руската амбасада во САД синоќа соопшти дека Su-35 ги пресретнал американските бомбардери B-52 кои летале кон руската граница. Руската државна новинска агенција ТАСС објави дека Националниот контролен центар за одбрана на руското Министерство за одбрана ги идентификувал двата американски авиони како стратешки бомбардери B-52Х.

„На 20 март 2023 година, радарите на дежурните сили за противвоздушна одбрана на Западниот воен округ открија две воздушни цели кои летаат во правец на државната граница на Руската Федерација над Балтичкото Море“, соопшти Министерството, пренесува ТАСС.

Борбениот авион Su-35 бил пратен за да се спречи „прекршување на државната граница“ од страна на американските авиони, соопшти Министерството, додавајќи дека авионот стигнал до „зоната на воздушната патрола“.

„Откако странскиот воен авион се оддалечи од државната граница на Руската Федерација, рускиот авион се врати во својата база“, соопшти Министерството, додавајќи дека Su-35 е во строга согласност со меѓународното воздушно право.

„Не е дозволено прекршување на државната граница на Руската Федерација“, соопшти Министерството.

Во меѓувреме на социјалните мрежи се појави видео. Автентичноста на снимката не е потврдена.

 
реклама

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Свет

Северна Кореја ја извести Јапонија дека планира да лансира сателит

Read more

Белорусија ги затвора патиштата кон Русија, најави формирање на народна милиција

Read more

Позелене водата во каналот во Венеција, свикан итен состанок

Read more

Путин му ја честита победата на Ердоган

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Трипуновски: Отровен зеленчук е увезен од Албанија во Македонија, Обвинителство да отвори истрага

Читај повеќе

Фатен струмичанец кој избегал од затвор каде требало да одлежи уште година за измама

Читај повеќе

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Читај повеќе

ЗНМ: Срамна одлука на Апелациониот суд Скопје на штета на истражувачкото новинарство

Читај повеќе

Ковачевски му ја честита победата на Ердоган

Читај повеќе
  • play_arrow

Нови инциденти во Косово: Полицијата фрли солзавец

Читај повеќе

Цените на нафтата растат втора недела по ред

Читај повеќе

Северна Кореја ја извести Јапонија дека планира да лансира сателит

Читај повеќе

Белорусија ги затвора патиштата кон Русија, најави формирање на народна милиција

Читај повеќе