Се обрати Путин - наброја 5 цели на Русија во Украина

Рускиот претседател се осврна на сегашната офанзива, долгорочните амбиции и дали ќе биде потребна нова мобилизација.

Целите на воената операција на Москва во Украина не се променети и всушност им служи последната офанзива на Киев, изјави рускиот претседател Владимир Путин на собирот на воените дописници синоќа во Кремљ.

Путин, меѓу другото, се осврна и на глорификацијата од страна на Украина на нацистичкиот соработник Степан Бандера, тековните борби на јужниот фронт и последиците од катастрофата на браната „Каховка“.

Целите на Москва остануваат непроменети

Целите поставени во февруари 2022 година се „суштински“ и додека некои детали се предмет на промена врз основа на тековната ситуација, тие остануваат суштински исти, рече Путин. Демилитаризацијата на Украина се случува „постепено и методично“, при што трупите на Киев сега целосно се потпираат на западното оружје, опрема и муниција, неспособни да произведат ништо домашно. Има напредок во заштитата на жителите на Донбас, иако Украина продолжува да ги бомбардира. Ако нападите и упадот на Киев со беспилотни летала продолжат, Москва може да размисли за поставување „тампон зона“ на украинска територија, за да ги држи надвор од дометот. „Денес не се случија фундаментални промени во однос на целите што си ги поставивме на почетокот на операцијата“, рече Путин.

Напредокот на офанзивата на Украина

Киев започна голема офанзива на 4 јуни, користејќи ги војниците и опремата обезбедени од Западот, но без успех во ниту еден сектор. „Тие трпат тешки загуби во жртви. Поголеми од нашите“ за десетпати повеќе, рече рускиот претседател. Што се однесува до опремата, Украина веќе изгуби до 30% од она што го обезбеди Западот, вклучувајќи трипати повеќе тенкови од Русија.

Зошто Русија не е како Украина

„Ние сме влада на закони, тие се однесуваат како режим заснован на терор“, рече Путин како одговор на прашањето за воведување воена состојба за справување со атентатите на новинари и јавни личности како Дарја Дугина и Владлен Татарски, или нападот врз Захар Прилепин. Русија „не може да користи терористички методи“, но ќе ја засили работата на безбедносните служби за да се спротивстави на заговорите на Киев, рече тој, додавајќи дека нема потреба од воведување воена состојба.

Ќе има ли уште една мобилизација?

Ќе бидат потребни повеќе војници доколку се донесе одлука за марширање кон Киев, но не под сегашните околности, рече рускиот претседател. Покрај 300.000 повикани резервисти минатата есен, повеќе од 150.000 луѓе се пријавиле потпишувајќи ги договор за служба, по стапка од 9.500 неделно. Регрутите што ја вршеа својата редовна служба, исто така учествуваа во Битката за Белгород, и се однесуваа на начин што е за восхит.

За улогата на индустријата во конфликтот

Русија започна со ремонт на својата одбранбена индустрија пред 8 години, но конфликтот јасно ги разјасни преостанатите недостатоци, рече Путин, како што е достапноста на дронови. Од почетокот на борбите, руската индустрија го зголеми производството до десетпати за одредени системи, при што некои компании работат во три смени. Во меѓувреме, можностите на Украина се речиси целосно елиминирани и тие целосно зависат од Западот. На Западот не му е грижа дали нивните испораки на оружје ги прекршуваат законите и сè уште не сфатиле дека никогаш нема да ги постигнат своите цели кога станува збор за Русија. „Тие ќе мора да го разберат тоа. Мислам дека постепено ќе го прават тоа“, рече Путин.

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Свет

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Трамп направи клучен потег и избегна сигурна смрт

Read more

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Read more

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Read more
 

Вести

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Читај повеќе
  • play_arrow

Трамп направи клучен потег и избегна сигурна смрт

Читај повеќе

Девојка нападната од поранешниот дечко на работното место во Карпош

Читај повеќе

Скопјанец ја нападнал малолетната ќерка и психички ја малтретирал

Читај повеќе

Србинка со повреди забележана покрај автопатот кај Демир Капија, сопругот ја исфрлил од возилото

Читај повеќе

Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотниот бран, порача Синдикатот на новинарите

Читај повеќе

Aпасиев како нов претседател на Собраниската Анкетна комисија најави соработка со експертите и невладиниот сектор

Читај повеќе

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Читај повеќе

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Читај повеќе