војна Украина

Кремљ ги предупреди САД за вооружувањето на Украина: Не заборавајте што рече Путин

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, откако САД го објавија пакетот воена помош за Украина, изјави дека не треба да ја заборавиме изјавата на рускиот претседател Владимир Путин дека „модерната војна со Русија ќе биде сосема поинаква“.
Read more

Украинците поднесоа кривична пријава против шефот на Вагнер

Канцеларијата на украинскиот државен обвинител поднесе кривична пријава против Евгениј Пригожин, водачот на групата платеници Вагнер кои се борат на руската страна во Украина.
Read more

САД ѝ понудиле на Русија 20% од територијата на Украина во замена за мир, тврдат германски медиуми

Шефот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) Вилијам Барнс наводно му понудил на Киев „мир во замена за земја“, а на Москва – „земја во замена за мир“.
Read more

Лавров: Сакаме конфликтот да заврши, но ќе одговориме на испраќањето западно оружје во Украина

Русија сака конфликтот во Украина да заврши, но ќе одговори на испраќањето западно оружје во Киев, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.
Read more

Путин издаде нови наредби

Претседателот на Русија, Владимир Путин, реагираше на ударите на територијата на Русија кои дојдоа од Украина и ѝ нареди на својата армија да одговори на тие напади како приоритет.
Read more

Последните пријатели на Путин: Не му вртат грб, ама не му помагаат

Со својата неиспровоцирана инвазија на соседна Украина, рускиот лидер Владимир Путин го сврте Западот против него и тој постојано во јавноста изјавува дека ќе ја врати „мултиполарноста“.
Read more

Зеленски: Русија се обидува да ја развлече војната, ситуацијата е тешка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави синоќа дека Русија се обидува да ја продолжи војната и дека Украина треба да ги забрза настаните и снабдувањето со оружје.
Read more
play_arrow

Русите тврдат дека имаат роботи што ќе ги уништат американските и германските тенкови

Четири ударни роботизирани оклопни возила Marker се подготвени за испраќање во Донбас, напиша на Telegram поранешниот директор на Роскосмос и шеф на научно-техничкиот центар „Царски волци“ Дмитриј Рогозин.
Read more

Зеленски воведе санкции за 185 компании и поединци кои ја поддржуваат Москва

Украинскиот претседател Володимир Зеленски воведе санкции за 185 компании и поединци кои ја поддржуваат руската војна, која трае веќе 12 месеци.
Read more

Институт за војна: Русија си ја прецени војската

Институтот за проучување на војната (ISW) објави нова анализа за војната во Украина во која се вели дека Русите најверојатно планираат нова офанзива врз основа на погрешни претпоставки за способностите на нивната
Read more

Русите се избламираа со тенкови на надувување во Украина

  Украина соопшти дека руската армија се обидела да ја измами со тенкови на надувување, но дека тенковите се дупнале и истишале, па руската финта не успеала.
Read more

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Единаесет лица загинаа, а 11 други се ранети денеска во големиот руски ракетен напад врз Украина, што се случи еден ден откако Германија и САД се договорија да испратат тенкови во Украина, соопштија украинските власти.
Read more
реклама

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Read more

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Read more

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Read more

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Read more