Сериски силувач и убиец откриен по 33 години, но не може да му се суди

Полицијата во Јужна Кореја реши случај на злогласен сериски убиец кој силувал и убил неколку жени пред 33 години.

Полицијата посветила 1,8 милиони работни часа од 1986 до 1991 година во истражување на смртта на десет жени од руралните предели на Хвасеонг, јужно од Сеул.

Новите ДНК анализи го поврзаа 56-годишниот Ли Чун-јае со најмалку три од случаите.

Осомничениот веќе отслужува затворска казна за силување и убиство на неговата снаа во 1994 година.

Тој ги негира обвиненијата и не може да биде изведен пред суд за овие случаи, бидејќи согласно јужнокорејските закони, делата се застарени од април, 2006 година.

Убиствата на жените кои биле на возраст од тинејџерки до 70-тина години беа инспирација за наградуваниот филм „Memories of Murder“.

Полицијата испраша 21.000 луѓе во истрагата и направи споредување на отпечатоци на прсти на уште 20.000, но без никаков успех.

„Изразувам најдлабоко сочувство до семејствата на жртвите и на корејската јавност, што го немавме решено овој случај толку долго време“, рече Бан Ги-со од обласната полициска единица на Гјеонги.

„Ќе дадеме сѐ од себе да ја откриеме вистината до крај, со елемент на историска одговорност.“

Повеќето жртви биле убиени со давење, објави корејската новинска агенција Yonhap. Убиецот најчесто користел лични предмети на жртвите за да ги задави, како чорапи и хулахопки.

реклама

Свет

Трамп: Не може да бидеш број 1 на Земјата ако си број 2 во вселената

Read more

Папата ги повика светските лидери да даваат пари за истражување, а не за оружје

Read more

Стотици Африканци заразени со коронавирусот избегале од карантин

Read more

Протести против расизмот и во Канада

Read more

Вести

Идната недела треба да почне издавањето на картичките „Купувам домашно“

Читај повеќе

Стоби очекува олабавување на мерките за да го отвори археолошкиот локалитет и да ги реализира проектите

Читај повеќе
  • play_arrow

Трамп: Не може да бидеш број 1 на Земјата ако си број 2 во вселената

Читај повеќе

Мухамед Зеќири позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Состојбата се влошува: денеска дури 62 новозаразени

Читај повеќе
  • play_arrow

Се чека одговор од Комисијата за заразни болести – дали угостителите ќе бидат ослободени од обврската да ги легитимираат гостите

Читај повеќе

Папата ги повика светските лидери да даваат пари за истражување, а не за оружје

Читај повеќе

Стотици Африканци заразени со коронавирусот избегале од карантин

Читај повеќе

Македонец од Белгија раскажува: Пред да се заразам мислев COVID-19 е само обичен грип

Читај повеќе