Северна Кореја повторно лансираше две ракети

Сеул, 24 август 2019 (МИА) – Северна Кореја денеска лансира две балистички ракети со кратрок дострел, соопшти јужнокорејската армија.

Тоа е седмипат како Северна Кореја лансира ракети по средбата меѓу севернокорејскиот лиер Ким Џонг-ун и американскиот претседател Доналд Трамп во јуни годинава.

Лансирањето на ракетите се случи по завршувањето на заедничките воени вежби на Јужна Кореја и САД.
Според јужнокорејскиот Совет за национална безбедност новото лансирање предизвика „силна загриженост“.

Советот апелираше до Пјонгјанг да престане со зголемување на воените тензии и да се врати на преговарачката маса со САД. 

реклама

Глетка од која застанува здивот: Диви коњи трчаат на Пелистер

Read more

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Read more

Како твитерџиите реагираат на 80-часовниот полициски час?

Read more

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Read more

Свет

Брегзит во ќорсокак – дали преговорите ќе пропаднат?

Read more

Зафатот со гушење при апсење ќе биде укинат во Минеаполис

Read more

Трамп: Коронавирусот е многу лош подарок од Кина

Read more

Демонстранти запалија полицаец во Мексико

Read more

Вести

Чулев: На земјава ѝ се потребни избори, но здравјето на граѓаните е приоритет

Читај повеќе

125 нови заразени со коронавирус, 46 се од Скопје

Читај повеќе

Филипче: Објавувањето број на новозаразени не смее да биде трка на ексклузивитет

Читај повеќе

Еден новозаболен и еден починат од COVID-19 во Прилеп

Читај повеќе

Маж приведен во Скопје за навреда на полицајци

Читај повеќе

МЗ: Филипче не прикривал 20 случаи на заболени од COVID-19

Читај повеќе

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Читај повеќе

Маж од кавадаречко приведен за недозволено поседување оружје

Читај повеќе

Брегзит во ќорсокак – дали преговорите ќе пропаднат?

Читај повеќе