Северна Кореја тврди дека нема заразени со коронавирусот

Северна Кореја нема заразени од коронавирусот, соопштија официјални претставници на здравствените власти во земјата, иако постои скептицзам за ова нивно тврдење покрај фактот што скоро милион луѓе низ светот се потврдени случаи.

Земјата е веќе изолирана, границите се затворени уште во јануари и преземени се строги мерки откако Кина објави податоци за заболени.

Пак Мјонг Су, директор на Централниот итен инфективен оддел во Северна Кореја вели дека овие преземени мерки се успешни.

„Ниту еден човек е инфициран од новиот коронавирус во нашата земја“,вели тој. „Преземавме предвремени мерки и применивме научни сознанија како инспекции и карантин за сите кои влегоа во нашата земја и направивме дезинфекција, ги затворивме границите и го блокиравме авионскиот сообраќај, како и морскиот пат“, објаснува Пак.

Експерти сметаат дека Северна Кореја е многу ранлива на пандемија поради слабиот медицински здравствен систем и меѓународните санкции, кои создадоа недостиг на храна во земјата. Обединетите Нации сметаат дека 10,3 милиони луѓе гладуваат или имаат потреба од помош.

Светската здравствена организација планира да ѝ помогне на Северна Кореја со помош од 900.000 долари како поддршка на справување со коронавирусот.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Ќе се казнуваат угостителите, не гостите, во случај на непочитување на протоколите

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

Свет

Дневен преглед за состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Како ќе се отвораат границите низ Европа и кога?

Read more

Меркел: Европа да преземе поголема одговорност во светот

Read more

Трамп подготвува декрет за социјалните мрежи

Read more

Вести

Дневен преглед за состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Читај повеќе

Како дел од меѓународната програма за поддршка, NIVEA обезбедува донации на националните организации во Македонија

Читај повеќе

Советот за безбедност во сабота ќе одлучува за вонредната состојба

Читај повеќе

Над 130 лица во Штип ставени во изолација по контактите со заразените текстилни работнички

Читај повеќе

Кривичен суд Скопје донесе пресуди за 723 лица за непочитување на полицискиот час

Читај повеќе

Нинџа: Лица во придружба на ќерката на Митко Чавков ми се закануваа денеска

Читај повеќе

Во Скопје 24 новозаразени, најмногу од Сарај и од Бутел

Читај повеќе

Грција ќе објави листа на земји чии граѓани од 15 јуни ќе може слободно да патуваат во земјата

Читај повеќе