Шест најчести причини за губење на апетит кај децата

Губењето на апетит кај децата може да ги загрижи повеќето родители.

Сепак, тоа е доста честа појава, особено кога станува збор за деца на возраст од две до пет години, пренесува Mom Junction. Но, во некои случаи, губењето на апетитот може да биде причина за загриженост.

Затоа педијатрите предупредуваат на шесте најчести причини за губење на апетитот кај децата, кои родителите никогаш не треба да ги игнорираат.

Болест

Кога детето е болно, тоа најлесно можеме да го забележиме со промена на неговиот апетит. Болки во грлото, стомачен грип, дијареа, главоболка и треска се само некои од причините зошто детето може да јаде помалку од вообичаено. За среќа, огромното мнозинство од децата го враќаат апетитот по закрепнувањето.

Стрес

Стресот кај децата, особено кај помладите, може да има многу негативни ефекти, вклучително и губење на апетитот. Ако родителите забележат дека нивното дете губи интерес за јадење или има проблеми со спиењето, тогаш можеби страда од стрес.

Депресија

Депресијата може да биде уште една причина за губење на апетитот кај детето. Повеќето родители ја мешаат депресијата со тага, велат психолозите, но тагата и депресијата не се исто. Чувството на тага исчезнува со текот на времето, но депресијата не. Депресијата не само што го растажува детето, туку и го попречува неговиот нормален живот, а еден од симптомите е намален апетит.

Анемија

Анемија или недостаток на железо во крвта е уште една можна причина за губење на апетитот, објаснуваат педијатрите. Децата со анемија често изгледаат летаргично, уморно и раздразливо, а ако не се лекува, анемијата може да го попречи нивниот целокупен развој.

Запек

Неправилното функционирање на цревата кај децата може да доведе до отежнато движење на дебелото црево, или констипација. Губењето на апетитот е еден од симптомите што укажуваат на тоа дека детето страда од запек. Педијатрите објаснуваат дека родителите најлесно ќе го препознаат запекот кај детето по екстремно тврда столица и отежнато обавување голема нужда.

Глисти

Цревните глисти може да ја ослабат желбата на детето за храна. Глистите се наоѓаат во дигестивниот систем и таму живеат како паразити, предизвикувајќи цревни крварења, губење на апетит, дизентерија и слични здравствени проблеми. Иако се непријатна појава, лесно се лекуваат и брзо поминуваат.

реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Здравје

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Read more

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Read more

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Read more

5 витамини за здрави заби и непца што треба да ги внесувате секој ден

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе