Ширум светот уапсени 338 лица поради детска порнографија

Вашингтон, 17 октомври 2019 (МИА) – Истражители од САД, Јужна Кореја, Германија и други држави ја затворија до сега најголемата интернет страница за детска порнографија на даркнет.

При операцијата спасени се 23 деца изложени на постојани злоупотреби. Исто така уапсени се 338 корисници на платформата за детска порнографија во Велика Британија, Јужна Кореја, Саудиска Арабија, Ирска, Шпанија, Бразил и Германија. Педофилите потекнуваат од 38 земји.

Платформата „Welcome to Video“ функционирала со посредство на анонимни уплати во биткоини. На платформата биле регистрирани еден милион биткоин адреси.

Запленети се осум терабајти податоци, од кои 250.000 детски порнографски видео снимки.

За управувањето со сајтот осомничен е 23-годишен Џонг Ву Сон од Јужна Кореја, кој во САД е обвинет по осум точки од обвинението. Џонг е во затвор во Јужна Кореја. 

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Заев со рејтинг 9,4%, Мицкоски 4,2% - покажа истражувањето на Брима Галуп

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Read more

Свет

Јужноафриканската кралица почина од COVID-19

Read more

Исчезна градоначалникот на Сеул

Read more

СЗО: Пандемијата не е под контрола

Read more

Хонгконг предупреди за трет бран на епидемијата

Read more

Вести

  • play_arrow

Јужноафриканската кралица почина од COVID-19

Читај повеќе

Заев за разговорот со лажната Грета: Пранкерите беа фатени, намерно молчев

Читај повеќе

Белград скапо ќе ги плати протестите, вели Ана Брнабиќ

Читај повеќе

Потврдени 168 нови случаи, 3 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

Исчезна градоначалникот на Сеул

Читај повеќе

Бојан Јовановски Боки-13 поднел кривични пријави против повеќе функционери и бизнисмени

Читај повеќе
  • play_arrow

СЗО: Пандемијата не е под контрола

Читај повеќе

Заев со рејтинг 9,4%, Мицкоски 4,2% - покажа истражувањето на Брима Галуп

Читај повеќе

Ахмети: Идејата за премиер Албанец потекнува уште пред 11 години

Читај повеќе