Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Иако бројот на автомобили со рачен менувач на патиштата постојано опаѓа, една од основните вештини на секој возач е правилното менување брзини.

Ова е една од постапките што претставуваат голем, понекогаш и најтежок проблем за учениците во автошколите. Покрај тоа што треба да го следат сообраќајот и да ја прилагодат брзината, новите возачи исто така мора правилно да го погодат оптималното менување на брзини. Тоа е вештина што се совладува со вежбање и слушање на моторот, и со тек на време станува целосно автоматизирана и не бара многу напор од возачот. Се разбира, под услов да не возите стар автомобил со лабав менувач.

Но, тоа е друга приказна. Автошколата ќе ве научи како правилно да го користите менувачот за оптимално менување на брзините, како и кога е најдобро да ги менувате брзините.

Но, едно е теорија, а друго е во пракса.

Особено откако ќе се усвојат одредени навики, од кои некои не се најдобри. Начинот на кој возачот ќе ја смени брзината, особено во однос на вртежите на моторот, во голема мера влијае на удобноста при возењето, потрошувачката, но и на издржливоста на некои делови на автомобилот.

Една од највообичаените навики е прескокнување на две или повеќе брзини. Во видеото подолу, Џејсон Фенске објаснува што се случува при промена на брзините и зошто не е добро да се прескокне редоследот на брзините, на пример префрлање од втора во петта брзина и обратно.

Конечно, тука е прашањето за стартување во втора брзина.

Remote video URL
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Авто новости

Колку чини одржувањето на Bugatti Chiron од 2,5 милиони долари?

Read more

Цените на половните автомобили во Германија рушат рекорди

Read more

Колкави се трошоците за поправка на електричен автомобил?

Read more

Volvo има ново лого

Read more
 

Автомобили

Колку чини одржувањето на Bugatti Chiron од 2,5 милиони долари?

Читај повеќе

Цените на половните автомобили во Германија рушат рекорди

Читај повеќе

Колкави се трошоците за поправка на електричен автомобил?

Читај повеќе

Volvo има ново лого

Читај повеќе

Дали можете да ја утврдите точната километража на половно возило?

Читај повеќе

Новото ремек дело на Ferrari пристигнува во ноември

Читај повеќе

Како да откриете дали автомобилот што сакате да го купите бил поплавен?

Читај повеќе

Дали адитивите за гориво навистина помагаат?

Читај повеќе
  • filter

За колку ќе се продаде Yugo Cabrio од 1990 година со поминати 595 километри?

Читај повеќе