Што се случува со телото ако секој ден пиеме чај?

Чајот е еден од најомилените пијалаци на планетата. Некои го пијат со појадок, некои за да се релаксираат пред спиење.

Со оглед на тоа што луѓето ширум светот го консумираат овој пијалак, некои со илјадници години, се поставува прашањето какви здравствени придобивки може да понуди чајот и дали има некакви негативни несакани ефекти од неговото пиење.

Повеќето од овие придобивки или несакани ефекти се поврзани со специфични типови на чај, но има неколку што може да се кажат за чајот во поопшта смисла. На пример, зелениот чај е познат како еден од најздравите видови на чај поради неговите специфични антиоксиданси, па затоа може да понуди одредени придобивки што другите билни чаеви можеби ги немаат. Слично на тоа, билните чаеви можат да бидат единствени во зависност од цветот од кој потекнуваат, така што секој вид ќе се разликува во она што го обезбедува.

Може да му помогне на срцето

Будењето со шолја чај или уживањето во шолја чај пред спиење може да биде повеќе од само задоволување на вашите желби. Всушност, малку чај може да ви помогне да го одржите вашето срце здраво.

„Одредени чаеви, како што се црниот, зелениот и оној од хибискус, се поврзани со подобрување на здравјето на срцето и може да помогнат во намалување на крвниот притисок, намалување на нивото на ЛДЛ холестеролот и подобрување на целокупната кардиоваскуларна функција“, вели д-р Ејми Гудсон.

Може да ја подобри когнитивната функција

Оние кои пијат зелен чај ќе бидат среќни кога ќе дознаат дека нивната навика за пиење чај може да му даде поттик на нивниот мозок.

„Овој чај содржи Л-танин, аминокиселина која работи синергетски со кофеинот за да обезбеди помазно и поодржливо засилување на енергијата, подобрувајќи ја будноста и когнитивната функција“, вели д-р Бест.

Сепак, овие когнитивни придобивки не доаѓаат само од зелениот чај.

„Чаевите со кофеин, исто така, можат да дадат благ енергетски поттик и да ја подобрат будноста и когнитивната функција“, додава д-р Гудсон.

Може да помогне во варењето

Кога се борите со вознемирен стомак или варење, одредени чаеви можат да ви помогнат да се опуштите.

„Билните чаеви како камилица, нане и ѓумбир го поддржуваат дигестивното здравје и помагаат во ублажување на симптомите на надуеност, варење и гадење“, вели д-р Лиса Јанг.

Не само што чајот може да помогне веднаш да се подобри варењето, туку може да помогне и за здравјето на цревата и варењето со текот на времето. На пример, танините од црниот чај може да имаат благи антибактериски својства кои можат да го поддржат здравјето на цревата преку промовирање на растот на корисни цревни бактерии“, додава таа.

Може да ви помогне да се опуштите

Чајот од камилица, кој се прави од суви цветови од камилица, особено се користи за спиење и релаксација.

„Овој чај е познат по своите смирувачки ефекти поради присуството на апигенин, антиоксиданс кој се врзува за одредени рецептори во вашиот мозок, намалувајќи ја анксиозноста и промовирајќи релаксација“, вели таа.

Кога станува збор за вашиот сон, чајот од камилица пред спиење може да го подобри квалитетот и времетраењето на сонот, благодарение на неговите седативни својства кои можат да ве натераат да се чувствувате поспани.

Може да го намалите воспалението

Доктор Севиља вели дека чајот е познат и по своите антиинфламаторни својства. Според една студија во International Journal of Molecular Science, постои огромна количина на истражувања кои можат да ги докажат позитивните антиинфламаторни придобивки од редовното пиење чај.

Оваа студија конкретно се занимава со зелениот и црниот чај. Она што истражувачите го открија е дека својствата пронајдени во зелениот и црниот чај може да имаат огромно влијание врз намалувањето на воспалението во црвените крвни зрнца. Тие дури откриле дека луѓето со лупус кои консумирале зелен чај дневно во текот на 12 недели пријавиле помалку воспаление во нивните тела.

Тагови
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Живот

Реченици кои токсичните родители најчесто им ги кажуваат на нивните деца

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more
 

Магазин

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Читај повеќе
  • play_arrow

Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома - како да пукнала нуклеарна бомба

Читај повеќе

Примала плата од 16 фирми, а не работела ниту еден ден: Филмската приказна ќе заврши на суд во Кина

Читај повеќе

10 прашања што откриваат каков е навистина вашиот сексуален живот

Читај повеќе

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Читај повеќе
  • play_arrow

92-годишен дедо нокаутираше двајца насилници среде улица

Читај повеќе

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Читај повеќе
  • play_arrow

Земи си мачка, да ти биде забавно дома

Читај повеќе
  • play_arrow

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Читај повеќе