Што се случува во телото ако го намалите внесот на шеќер?

Сите сме љубители на слатката храна. Ретко кој од нас може да одолее на торти, колачи, пудинг, чоколатца. Но, ваквата слатка храна содржи многу шеќер, ароми, боја за храна. Полна е со калории, а со многу малку хранливи вредности. Што ќе случи во нашето тело доколку го намалите внесот на шеќер?

Природните шеќери кои се содржат во овошјето се добри за вашето здравје, меѓутоа рафинираниот шеќер не. Доколку го исфрлите од вашата исхрана и го замените со стевија, јаворов сируп или мед, ќе забележите многу позитивни промени во телото.

Откако ќе го намалите внесот на шеќер во вашето тело ќе се случи една од овие две работи:

1. Доколку во вашата исхрана доминирале преработена храна, сокови, газирани пијалаци и шеќер, и понатаму ќе бидете во фазата на детоксикација.

Шеќерот создава зависност, па во првата недела ќе чувствувате голема потреба за слатка храна, ќе бидете нервозни и ќе имате зголемен апетит.

Овие потешкотии ќе се намалат откако ќе помине првата недела.

2. Доколку и претходно сте преферирале храна богата со протеини, влакна и здрави масти, по 7 дена ќе се чувствувате одлично. Ќе бидете поактивни и ќе ви се поправи расположението.

Што ќе се случи по 1 месец, а што по 1 година?

Доколку издржите без чоколадо, ќе се намали потребата за слатка храна, а ќе се зголеми потребата за протеини и зеленчук.

Доколку издржите 1 година, значително ќе ви се подобри здравјето. Телото ќе се прилагоди на здравата храна и ќе ослабете. Ќе забележите и промени на кожата и ќе бидете порасположени.

реклама

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Read more

Disney го згасна брендот „20th Century Fox“

Read more

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Здравје

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Германците скептични: Руската вакцина може да биде опасна

Read more

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Read more

Магазин

Дизајн за авионите по пандемијата: Повеќе простор, помалку контакти

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци важат за уредни, а кои уживаат во хаос?

Читај повеќе

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Читај повеќе

Германците скептични: Руската вакцина може да биде опасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет начини како да зготвите модар патлиџан

Читај повеќе
  • play_arrow

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Читај повеќе

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Читај повеќе

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Читај повеќе