Што треба да јадете за здрава тироидна жлезда?

На тироидната жлезда ѝ треба јод за нормално да функционира и да произведува доволно тироидни хормони за потребите на телото, велат од Националниот институт за здравје на САД (NIH). Ако ви недостасува јод, ризикувате хипотироидизам или гушавост (тироидната жлезда отекува за да го компензира недостатокот на тироиден хормон).

Повеќето луѓе немаат проблем со внесување доволно јод, бидејќи кујнската сол е јодирана, но доколку сте на исхрана со малку натриум или сте веган, тогаш треба да внимавате да внесувате доволно јод од други извори, пишува Health.

Оваа храна е добра за здравјето на тироидната жлезда:

Јогурт

Млечните производи содржат околу 85 mcg јод по чаша. Сепак, количините на јод во различни млечни производи се разликуваат. Анализите покажуваат дека обезмастеното млеко содржи од 38 до 159 mcg по чаша. Обичниот јогурт со малку маснотии или грчкиот јогурт се добри извори - тие можат да сочинуваат до 50 проценти од дневниот внес на јод.

Бразилски ореви

Бразилските ореви содржат уште една хранлива материја која помага во регулирањето на тироидните хормони: селен. Селенот може да помогне да се спречи долгорочно оштетување на тироидната жлезда кај луѓе со проблеми со тироидната жлезда, според студијата од 2013 година во списанието Clinical Endocrinology.

Само еден плод содржи помеѓу 68-91 микрограми селен. Бидејќи максималната горна граница на дневен внес на селен е 400 микрограми, не претерувајте. Премногу селен може да предизвика лош здив, губење на косата, промена на бојата на ноктите, дури и срцева слабост.

Млеко

Млекото и млечните производи се меѓу најдобрите извори на јод. Сепак, пијалоците од растително потекло што се користат како замена за млеко, како што е соино или бадемово млеко, содржат релативно мали количини на јод.

Конзумирањето на една чаша млеко со малку маснотии исполнува една третина од нашите дневни потреби за јод. Исто така, добра идеја е да се консумира млеко со додаден витамин Д. Студијата објавена во 2013 година во International Journal of Health Sciences покажува дека луѓето со намалена активност на тироидната жлезда (хипотироидизам) имаат поголема веројатност да имаат недостаток на витамин Д во споредба со здравите луѓе.

Пилешко и телешко месо

Цинкот е уште една клучна хранлива материја за вашата тироидна жлезда - на вашето тело му треба цинк за лачење на тироидните хормони. Добивањето премалку цинк може да доведе до хипотироидизам, се вели во студијата од 2013 година објавена во International Journal of Trichology. Исто така, ако веќе страдате од хипотироидизам, тоа може да доведе и до недостаток на цинк, бидејќи тироидните хормони помагаат во апсорпцијата на овој минерал. Кога тоа ќе се случи, може да забележите несакани ефекти како што е алопеција - автоимуна состојба која ги напаѓа фоликулите на косата и предизвикува нивно опаѓање.

Добар извор на цинк се месните производи. Една порција печено телешко месо содржи 7 милиграми, едно телешко месо содржи 3 милиграми, а една порција темно пилешко месо содржи 2,4 милиграми.

Риба

Бидејќи јодот го има во изобилство во морската вода, рибата е одличен извор на оваа хранлива материја, вели Американското здружение за тироидната жлезда. Истражувачите веќе долго време знаат дека луѓето кои живеат во оддалечени планински региони без пристап до море имаат поголем ризик од гушавост.

„Најубедливиот доказ што го најдовме за причините за проблемите со тироидната жлезда е недостатокот на соодветни хранливи материи“, вели д-р Салваторе Каруана, директор за хирургија на глава и врат во одделот за отоларингологија во Columbia Doctors.

Една порција печен бакалар содржи околу 158 микрограми јод (доволно за вашите дневни потреби доколку не сте бремени или доите). Дури и рибните стапчиња ќе ви обезбедат доволно јод: содржат 58 микрограми јод по порција.

Морска храна

Како општо правило, јастогот и ракчињата се добар извор на јод. Само 4 или 5 ракчиња содржат околу една десетина од вашите дневни потреби.

Бонус: школките можат да бидат и добар извор на цинк!

Јајца

Едно големо јајце содржи приближно 16 проценти од дневните потреби за јод и 20 проценти од дневните потреби за селен, што ги прави јајцата суперхрана за здравјето на тироидната жлезда.

Освен ако вашиот лекар не препорача поинаку, јадете цели јајца, не само белки - најголемиот дел од јод и селен се во жолчката.

Зрнесто овошје (бобинки)

Најдобрата исхрана за здравјето на тироидната жлезда бара повеќе од само јод, селен и витамин Д. Не е изненадувачки што храната богата со антиоксиданси и помага на тироидната жлезда.

Студија од 2022 година покажа дека антиоксидансите помагаат во управувањето со дисфункција на тироидната жлезда.

Зрнестото овошје е полно со антиоксиданси, а најдобрите бобинки се црните малини, кои содржат многу високо ниво на антиоксиданси, влакна и релативно малку природни шеќери.

Има и храна што не е добра за тироидната жлезда:

Соја

Ефектот на сојата врз здравјето на тироидната жлезда не е целосно јасен. Постои загриженост дека сојата може негативно да влијае на функцијата на тироидната жлезда и да го промени нивото на тироидните хормони. Откако проучувале бројни студии, авторите на анализата за списанието Nature сфатиле дека суплементите од соја не влијаат на тироидните хормони.

Важно е да се нагласи дека конзумирањето на соја во нормални количини нема да доведе до оштетување на тироидната жлезда.

Глутен

Ова се однесува само на луѓе со целијакија или нетолеранција на глутен.

Студија од 2021 година покажа дека целијакија и автоимуните болести на тироидната жлезда често се појавуваат заедно.

Не е сосема јасно дали исхраната без глутен може сама по себе да помогне во лекувањето на болестите на тироидната жлезда. Ако ви е дијагностицирана целијакија, важно е да следите строга диета за да ги избегнете симптомите.

Преработена храна

Ако размислувате да почнете да јадете повеќе солена, преработена храна за да го зголемите внесот на јод, размислете повторно.

Производителите не користат секогаш јодирана сол во своите производи. NIH вели дека речиси никогаш не го прават тоа.

Можеби веќе консумирате премногу натриум (што може да доведе до висок крвен притисок, а потоа и до срцеви заболувања) и недоволно јод.

Брза храна

Слично на преработената храна, синџирите за брза храна често не користат јодирана сол во своите ресторани.

Американското здружение на тироидната жлезда препорачува да избегнувате ресторанска храна, бидејќи немате начин да знаете кои ресторани користат јодирана сол, а кои не.

Анализата за содржина на јод, спроведена од американското Министерство за земјоделство, покажа дека една плескавица за хамбургер содржи 3,3 mcg јод на 100 грама, додека говедската плескавица што не е од ресторан за брза храна содржи 8 mcg јод на 100 грама.

реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Здравје

Постојаниот стрес може да доведе до деменција, тврдат експерти

Read more

Што се случува кога ќе си легнете по јадење?

Read more

Дали треба да пиеме витамински додатоци во есен? 

Read more

Морско оревче: Лековит зачин со кој треба да бидете внимателни

Read more
 

Магазин

Славни родители кои имаат милијарди, а нема да им ги остават на децата

Читај повеќе

Најстарото дете во семејството е и најпаметно, вели науката

Читај повеќе

Идеја за ручек: Пилешки ролни со сланина

Читај повеќе

Постојаниот стрес може да доведе до деменција, тврдат експерти

Читај повеќе

Што се случува кога ќе си легнете по јадење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моќни јога вежби за сила и баланс на телото

Читај повеќе

Несекојдневни и вкусни: Мафини со морков и ананас

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Зошто ви се тресат нозете по добар секс?

Читај повеќе