Швајцарците на референдум ќе гласаат за Лекс Нетфликс

Во Швајцарија денеска ќе се гласа на референдум за тоа дали глобалните стриминг сервиси треба да ја поддржат швајцарската филмска индустрија и за зголемување на средствата за европската гранична агенција Фронтекс, пренесуваат агенциите.

На обврзувачки референдум за т.н. Лекс Нетфликс, гласачите ќе одлучат дали меѓународните стриминг латформи мора да инвестираат четири отсто од приходите што ги остваруваат во Швајцарија во локалната филмска индустрија, како што прават швајцарските радиодифузери од 2007 година.

Покрај тоа, 30 проценти од содржината на стриминг платформата ќе мора да бидат филмови и серии произведени во Европа, како што мора да биде во ЕУ. Според последните анкети, законот би можел да помине со тесно мнозинство гласови.

Противниците на законот, поддржани од владата и парламентот, велат дека тој може да ја намали понудата на глобална содржина и да ги поттикне стриминг сервисите да ги зголемат цените.

Швајцарското Министерство за култура го отфрла овој аргумент, посочувајќи го примерот на Франција, каде што воведувањето инвестициска обврска до 25% од приходите не доведе до зголемување на цените.

Филмската продукција во Швајцарија во последните години добила 105 милиони швајцарски франци. Доколку новиот закон биде усвоен, секторот ќе добива нови 18 милиони франци секоја година, соопшти Министерството.

Тагови
реклама

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Read more

Свет

Макрон и Шолц го повикаа Путин да ги ослободи борците од Азовстал

Read more

СЗО: Ширењето на мајмунски сипаници може да се спречи со правилни мерки

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more
 

Вести

Работник во фабрика во Струшко почина од струен удар

Читај повеќе

Макрон и Шолц го повикаа Путин да ги ослободи борците од Азовстал

Читај повеќе

ЦУК: Граѓаните да бидат внимателни по најавата од УХМР за нестабилно време

Читај повеќе

Приведени двајца дилери од Скопје

Читај повеќе

Мицкоски: Идната недела ќе поднесеме интерпелација за Џафери

Читај повеќе

Новиот словенечки премиер соработниците ги бира со посебен тест

Читај повеќе

Поплава во рудникот Суводол по вчерашното невреме, отежнат ископот на јаглен

Читај повеќе

СЗО: Ширењето на мајмунски сипаници може да се спречи со правилни мерки

Читај повеќе

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Читај повеќе