Шведска: Без строги мерки до нула починати

Додека во Франција има протести против рестриктивните мерки, во Австралија локдаун, нови рекордни бројки на заразени во Европа, во Шведска еден број падна на нула.

Иако сите светски медиуми ја критикуваат оваа држава поради опуштените рестриктивни мерки, а Guardian го нарече шведскиот пристап „катастрофа во најава“, Шведска има епидемиолошки мерки кои се предлог но не се задолжителни, земјата е полна со туристи, сè е отворено, децата одат во училиште.

Исто така, шведските власти не се закануваат со воведување на нови рестриктивни мерки туку воопшто не препорачуваат. Кој е резултатот?

Најновите податоци, вклучувајќи ги и последните 7 дена, покажуваат дека бројот на починати од COVID-19 e 0.

И покрај сите критики, година дена подоцна се испостави дека шведскиот модел е исправен, пишува проталот Fee.org.

Тоа го покажуваат и бројките на заразени на дневно ниво. Шведска е слободна, економски стабилна и со многу повеќе финансии отколку другите држави во Европа.

URL
реклама

Свет

Холандската министерка за надворешни работи поднесе оставка поради неуспешната евакуација од Авганистан

Read more

Тестаментот на принцот Филип ќе остане тајна најмалку 90 години

Read more

Moderna: Заштитата од ковид со тек на време се намалува, потребна е трета доза

Read more

Пет држави кои му се враќаат на животот како пред пандемијата

Read more
 

Вести

Холандската министерка за надворешни работи поднесе оставка поради неуспешната евакуација од Авганистан

Читај повеќе

Тестаментот на принцот Филип ќе остане тајна најмалку 90 години

Читај повеќе

Утре истекува рокот ДИК да ги добие потврдените листи на кандидати за градоначалници и советници

Читај повеќе

Живи статуи на „Статуафест“ денес и утре во центарот на Скопје

Читај повеќе

Moderna: Заштитата од ковид со тек на време се намалува, потребна е трета доза

Читај повеќе

Пет држави кои му се враќаат на животот како пред пандемијата

Читај повеќе

Рама: Никој не може да ѝ држи лекции на Албанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов гаф на Бајден: Го заборави името на премиерот на Австралија

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 557 новозаразени и 28 починати

Читај повеќе