Сите нови возила на Nissan во Европа ќе бидат 100% електрични

Јапонската компанија Nissan е позната по своите електрични возила, а сега најави амбициозен план.

Во Европа, сите идни нови возила на Nissan ќе бидат 100% електрични, соопшти компанијата.

Со оглед на тоа што многу земји дебатираат кога да се забрани продажбата на мотори со внатрешно согорување, Nissan продолжува со плановите да достигне 100% електрични возила во Европа до 2030 година, а сите нови модели на континентот сега ќе бидат целосно електрични.

Со можноста за дизајнирање, инженерство и производство на возила во Велика Британија и со подобрување на клучните предности на Nissan како што е електрификацијата, тие планираат да направат уште еден чекор кон јаглеродната неутралност на овој начин, пренесува Electric Cars Report.

„ЕВ се ултимативното решение за мобилност. Повеќе од милион клиенти веќе се придружија на нашето патување и пробаа електрично возило на Nissan, а сега нема враќање назад“, рече Макото Учида, претседател и извршен директор на Nissan.

„Електричните возила напојувани од обновливи извори на енергија се клучни за постигнување јаглеродна неутралност, што е клучно за нашата визија. Nissan ќе биде целосно електричен до 2030 година во Европа“, додаде Учида.

На глобално ниво, како дел од својот план „Nissan Ambition 2030“, компанијата воведува 27 електрифицирани возила, вклучително и 19 ЕВ, до 2030 година. Во овој период, Nissan исто така воведува технологија без кобалт за да ги намали трошоците за батерии за ЕВ за 65% до фискалната 2028 година.

реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Авто новости

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Read more

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Read more

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Read more

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Читај повеќе

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Читај повеќе

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Читај повеќе

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Читај повеќе

Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Читај повеќе

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Читај повеќе
  • play_arrow

Жената без која Mercedes каков што го знаеме немаше да постои

Читај повеќе