Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Можеби е подобро да ги избегнувате некое време.

Со доаѓањето на новиот сој омикрон, коронавирусот почна да се шири уште побрзо од порано.

Затоа, некои ситуации и простори е подобро да се избегнуваат ако не сакате да се заразите, советува д-р Гвен Марфи.

Толпи

„Коронавирусот многу лесно се пренесува. Иако најголем ризик од инфекција е кога сте со луѓе кои имаат симптоми, знаеме дека има и асимптоматски. Тие го пренесуваат вирусот без да знаат. Всушност, луѓето се најзаразни неколку дена пред да се појават првите симптоми. Вирусот ќе се шири со капки кога заразените луѓе кашлаат или киваат, зборуваат или дишат. Ќе се заразите со вдишување на овие капки“, вели докторката.

Разговори

„Доколку слушате некого без никакви проблеми додека зборувате, можете да претпоставите дека сте доволно блиску за да се заразите ако е веќе заразен. Носењето маска во овие ситуации во голема мера го намалува ризикот од инфекција, но не ве заштитува 100%. Следниот пат кога ќе разговарате со некого, само направете чекор назад“, вели докторката

Преполни простории

„Кога е ладно надвор, можете да си го видите здивот, сега замислете ги тие облаци здив околу сите во тесен простор без прозорци. Ако само еден од луѓето е заразен, јасно ви е колку лесно може да се пренесе короната на другите во таа област без воопшто да знаете. Ризикот од инфекција се намалува со собирање на отворено и проветрување на просторијата“, објаснува докторката.

Продолжете да читате: Пет причини зошто не е добро намерно да се заразите со омикрон

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Здравје

Помалку познати рани знаци на бременост

Read more

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Read more

Дали начинот на кој седите може да ви го продолжи животот?

Read more

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Read more
 

Магазин

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Читај повеќе

Помалку познати рани знаци на бременост

Читај повеќе

Љубов предодредена во ѕвездите: Совршената хороскопска двојка

Читај повеќе

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Читај повеќе

Дали начинот на кој седите може да ви го продолжи животот?

Читај повеќе

Како да ги намалите сметките за струја?

Читај повеќе

Добро Ми Стои кај Претседателот

Читај повеќе

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Читај повеќе

Како најлесно да го исчистите златниот накит?

Читај повеќе