Скопјанец приведен поради два обиди за силување

Триесетдневен притвор му е одреден на 26-годишен скопјанец, кој двапати се обидел да силува жени.

-Полициски службеници од Единицата за насилен криминал – Одделение за крвни и сексуални деликти при скопското СВР до ОЈО Скопје поднесоа кривична пријава против М.С. (26) поради основано сомнение дека сторил кривични дела обид за силување и полово вознемирување, по што од судија на претходна постапка му е одредена мерка притвор од 30 дена, информираат од МВР.

Од Министерството известуваат дека веднаш по добиени пријави од 49-годишна жена дека машко лице на 26 февруари оваа година се обидело да изврши обљуба врз неа на Средно Водно, како и од 28-годишна жена дека маж на 4 март 2023 година, се обидел да изврши обљуба врз неа, преземени се мерки и активности за пронаоѓање на сторителот, по што М. С е приведен во полициска станица.

-Тој ги признал делата, по што со кривична пријава е предаден на ОЈО Скопје и надлежниот суд кој му одредил мерка притвор, соопшти полицијата.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Хроника

На скопскиот аеродром запленети над 43 килограми златен накит

Read more

На Богородица во едно деноноќие лишени од слобода 4 лица поради фалсификувани исправи

Read more

18 години затвор за возачот кој на пешачки усмрти 11-годишно девојче

Read more

Откриена лабораторија за амфетамин во Скопје и запленета дрога од половина милион евра

Read more
 

Вести

Груби: Работиме на тоа цело ВМРО-ДПМНЕ да гласа за уставни измени

Читај повеќе

Ќе се основа национална установа Оркестар за џез музика во Скопје

Читај повеќе

Најубавата плажа на Закинтос годинава ќе биде затворена за туризам

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски: Обврска на сите е да го продолжиме патот на државата кон ЕУ

Читај повеќе
  • play_arrow

МВР: Спречено организирано бегство од Идризово, откриен 40-метарски тунел

Читај повеќе

Судењето за „Ласкарци“ продолжува на 30 март

Читај повеќе

Во затворот Идризово откриен тунел за бегство

Читај повеќе

На скопскиот аеродром запленети над 43 килограми златен накит

Читај повеќе

Секс скандалот му се удри од глава: Дали Доналд Трамп ќе биде уапсен денеска?

Читај повеќе