Слатко задоволство: Чизкејк со јагоди

Пробајте го рецептот за чизкејк со јагоди на Мартина Трајаноска.

Потребни состојки:

Кора

400 г мелени бисквити

180-200 мл сок

400 мл слатка павлака

400 г кисела павлака

200 г шеќер во прав

10 г желатив

400 г овошје

4 лажици шеќер

10 г желатин

Начин на подготовка:

Мелените бисквити измешајте ги со путер или сок по желба. Кората натапкајте ја во тава(бр.26-28) со хартија за печење за полесно да вадите парчиња.

За филот изматете ја слатката павлака со шеќерот, па додадете ја павлаката. Кесичката желатин потопете ја со неколку лажици вода и оставете да набабри, па растопете го во сад на пареа, измешајте со дел од смесата, па додадете го во целиот фил и убаво изматете. Израмнете го филот врз кората.

За овошниот дел сварете го овошјето со шеќерот(не додавајте вода, посебно не ако користите замрзнато овошје) и додадете го желатинот. Оставете сосема малку да излади 2-3 мин(да не е врело). Прелијте преку филот полека со лажица и оставете да се излади најмалку 2 часа.

 

реклама

Откриен е нов сој: Високозаразен, ја намалува ефикасноста на вакцината

Read more

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Пирати, блуд и неморал: Како „Божјата казна го стигна најгрешниот град во светот“?

Read more

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Рецепти

Витаминска бомба што штити од вируси

Read more

Рецепт на денот: Бургери со пилешки плескавици

Read more

Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Брзо и вкусно: Модар патлиџан и домати со моцарела

Read more
 

Магазин

Дали ПМС ве дебелее?

Читај повеќе

Ибрахимовиќ со моќен говор го затвори фестивалот Санремо

Читај повеќе

Едноставен потег што може да ви ја спаси врската

Читај повеќе
  • play_arrow

Која е поврзаноста меѓу спиењето и менталното здравје?

Читај повеќе

Витаминска бомба што штити од вируси

Читај повеќе

Пасивно-агресивно однесување во врската: Рецепт за катастрофа

Читај повеќе

Рецепт на денот: Бургери со пилешки плескавици

Читај повеќе

Што се случува со нашето тело ако седиме премногу секој ден?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Пирати, блуд и неморал: Како „Божјата казна го стигна најгрешниот град во светот“?

Читај повеќе