Состојбата во Северно Косово стабилна по прекинот на блокадите и повлекувањето на специјалците

Косовската полиција информира утрово дека патиштата кои водат кон премините Јариње и Брњак на границата со Србија се отворени за сообраќај и состојбата се нормализира по речиси двонеделната блокада од страна на косовските Срби, јави дописникот на МИА од Приштина.

Во соопштението на полицијата се наведува дека безбедносната состојба во тој дел на земјата е добра, додека „полициските патроли, вклучително и пограничните, продолжуваат да ги извршуваат своите законски задачи и обврски“.

По постигатиот договор на претствниците на Косово и Србија со посредство на Европската Унија, вчера беа прекинати блокадите на патиштата, а специјалните единици на косовската полиција се повлекоа од граничните премини Јариње и Брњак. Контролата на овие премини ја презедоа единиците на меѓународната воена мисија во Косово, КФОР, кои ќе останат во регионот во наредните две недели.

Кризата во односите меѓу Приштина и Белград настана откако косовската влада на 20 септември почна да ја спроведува одлуката за задолжително опремување со времени регистарски таблички на возилата кои влегуваат од Србија преку косовските гранични премини. Со ова Приштина воведе реципроцитет кон истите мерки кои Белград од пред десетина години ги спроведува за возилата кои влегуваат од Косово во Србија.

Граѓаните од српска националност во Северно Косово се спротивставија на таа мерка и во знак на протест ги блокираа граничните премини Јариње и Брњак меѓу двете земји. Косовските власти упатија специјални полициски единици за обезбедување на граничните премини, а Србија одговори со испраќање оклопни возила и со надлетување со воени летала на пограничната област.

Во петокот во Брисел беше постигнат договор меѓу двете држави за решавање на прашањето со регистарските таблички, на тој начин што на нив ќе се ставаат стикери врз ознаките „РС“ (Република Србија) и „РКС“ (Република Косово) при влез од едната држава во другата.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Регион

Бугарска министерка: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

Read more

Автобус изрешетан со „калашников“ во Косово, загинаа двајца тинејџери и возачот

Read more

Бугарски државјанин по грешка вклучен на листата повредени патници во Бугарија

Read more

Во Софија приведен маж за неприфатливи коментари на Facebook за автобуската несреќа

Read more
 

Вести

Укината забраната за сообраќај на камиони на Стража

Читај повеќе

Ковид бонус од 1.300 евра за работниците во германскиот јавен сектор

Читај повеќе

Зголемени водостоите на Охридското и на Преспанското Езеро

Читај повеќе

Шефот на Moderna: Постоечките вакцини не се одговор на омикрон

Читај повеќе

Австрија парично ќе ги казнува оние кои одбиваат вакцинација, им се заканува и затвор

Читај повеќе

Најстудено и најмногу снег во Лазарополе

Читај повеќе

Состојбата стабилна, засега нема потреба од нови мерки за новиот сој

Читај повеќе

Сопственикот на „Беса транс“: Во автобусот немаше запаливи материи, тубите беа со вода

Читај повеќе

Постудено со повремен дожд, снег и ветер

Читај повеќе