Србите имаат најподелено општество во Европа

Дури 93% од испитаниците во Србија рекле дека општеството е многу или прилично поделено, покажаа резултатите од истражувањето на BBC.

Анкетата беше спроведена во 11 европски земји: Белгија, Франција, Германија, Унгарија, Италија, Полска, Шпанија, Шведска, Србија и Велика Британија.

„Сличен тренд има и низ цела Европа – најмалку тројца од четворица испитаници рекле дека нивното општество е многу или прилично поделено“, вели Глен Годфрид од „Ипсос Мори“, британското претставништво на глобалната компанија за истражување на јавното мислење.

Готфрид вели дека жителите на Европа сметаат дека разликите станале уште поизразени.

„Ова можеби е последица на политичката клима и свртувањето кон десницата што може да се посведочи на целиот континент, или политичката клима е резултат на зголемените тензии во општеството. Овие две работи се поврзани“, вели тој.

Повеќето Европјани сметаат дека поделеноста во нивната земја е поизразена отколку пред 10 години, а 47% сметаат дека нивното општество е помалку толерантно во споредба со претходно.

Половина од британските испитаници рекле дека најголема поделеност има на имигранти и староседелци.  Тоа е најчестата основа на поделеност во Велика Британија, а потоа следат религиските разлики (47%), националноста (41%) и политичките ставови (40%).

Поделеноста на „имигранти и домашни“ е изразена и во Германија и Франција.

реклама

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Read more

Свет

Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Read more

Нов Зеланд го продолжи карантинот во Окленд на уште 12 дена

Read more

Виетнам ќе купи руска вакцина против COVID-19

Read more

Од почетокот на пандемијата во светот починаа над 750.000 луѓе

Read more

Вести

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Читај повеќе

Рекорден дневен број на тестови, активни случаи се помалку од 3.000

Читај повеќе

Родители во Хрватска со кампања против враќање на децата на училиште во пандемија

Читај повеќе
  • play_arrow

Хаос на албанско-грчката граница, заглавени илјадници албански граѓани

Читај повеќе

Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Читај повеќе

Нови 160 случаи со COVID-19, тројца починати, 368 оздравени пациенти

Читај повеќе

Без негативен ПЦР-тест за влез во Грција само возачи на товарни моторни возила

Читај повеќе

Шилегов: Во Вардариште не се депонира нов отпад

Читај повеќе

Од утре задолжителен ПЦР тест за влез во Србија

Читај повеќе