КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕУРО 2020

Стигнаа сите фудбалери, репрезентацијата ја почна мисијата Австрија

Денеска македонската репрезентација комплетна одржа тренинг откако во текот на денот пристигнаа и Пандев, Несторовски, Барди и Димитриевски.

Во тренинг центарот при Куќата на фудбалот во скопската населба Ново Лисиче, македонските репрезентативци го одржаа првиот сериозен тренинг во пресрет на саботниот натпревар со Австрија во Виена. Последени денес се приклучија калчаторите Горан Пандев и Илија Несторовски, како и „Шпанците“ Енис Барди и Столе Димитриевски.

Помеѓу сите играчи се наоѓа и едно 19-годишно момче. Тоа е централниот дефанзивец на Вардар, високиот Марио Младеновски кој по вторпат е со репрезентацијата откако беше повикан и минатиот месец. Тогаш не настапи, а сега се надева дека селекторот Игор Ангеловски ќе му даде шанса, макар од клупата, да дебитира.

„Чест е ако добијам шанса на еден од двата натпревара. За еден млад фудбалер многу значи ако добие прилика да игра пред полн стадион. Во овие два меча треба да влеземе максимално мотивирани за да ги добиеме. Првиот меч со Австрија ќе биде тежок, имаат одлични фудбалери, но ние ќе се обидеме да го дадеме максимумот“, изјави Младеновски за ФФМ.

реклама

Маск: Пирамидите во Египет се изградени од вонземјани

Read more

За јавните личности и приватните газиња

Read more

СЗО: Во моментов нема конечно решение за коронавирусот, а можеби нема ни да има

Read more

Задолжителен Ковид тест за тие што се враќаат во Германија

Read more

Фудбал

Црвен картон за намерно кашлање кон противникот во Премиер лига

Read more

Пандев со Џеноа избори опстанок во Серија А

Read more

Венгер ги именува фаворитите во Лигата на шампиони

Read more

Барса сака 10 милиони евра за Ракитиќ

Read more

Спорт

Црвен картон за намерно кашлање кон противникот во Премиер лига

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Фетел: Не му верував на болидот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Пандев со Џеноа избори опстанок во Серија А

Читај повеќе
  • play_arrow

„Колено за колено“ – повредата на Ајзак ги подели НБА фановите

Читај повеќе

Венгер ги именува фаворитите во Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Барса сака 10 милиони евра за Ракитиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Лацио му нуди двојно поголема плата на Имобиле

Читај повеќе
  • play_arrow

Актуелниот шампион на НБА убедлив против Лејкерс

Читај повеќе

Ник Кириос ќе го пропушти УС Опен

Читај повеќе