Суперсоничниот авион X-59 помина два клучни теста пред првиот лет

Суперсоничниот авион на НАСА Х-59 помина два клучни теста и сега е чекор поблиску до првиот лет.

X-59 е заеднички проект на НАСА и компанијата Lockheed Martin што добро напредува, а авионот е дизајниран да создаде потивок звучен излив за да може суперсоничниот авион да ја достигне брзината на звукот додека лета над населени места.

Еден од проблемите со легендарниот Concord кога беше во функција пред 2003 година беше фактот што бучавата беше толку гласна што авионот мораше да лета со помали брзини над населените места, што значи дека не можеше да ги искористи предностите од пократкиот суперсоничен лет.

Во новото видео објавено од Lockheed Martin, инженерот Мајкл Бунано рече дека X-59 успешно поминал два клучни теста, тест за отпорност на структурата и тест на системот за гориво што покажало дека авионот точно го мери горивото. Сега се во тек подготовките за првиот пробен лет.

Инженерот Тони Делгарза ја истакна важноста на аероеластичното моделирање за да се постигнат потребните „тивки“ нивоа на бучава. Овие модели беа клучни за успешниот развој на авион што не можеше да се произведе пред 20 или 30 години. Делгарза рече дека суперсоничниот удар на X-59 ќе биде силен како звукот што се слуша кога ќе тресна вратата од автомобилот, што е огромна разлика од ударот создаден од Concord, од кој може да дојде до пукање на прозорците.

Remote video URL

Ако се оди според планот, X-59 за прв пат ќе полета подоцна оваа година. Дополнителни тестови за акустични летови се планирани за следната година, а лет над населени места за почетокот на 2024 година за тестирање на јачината на избувнувањето на звукот.

После тоа, НАСА планира да ги достави резултатите од прелетот до Меѓународната организација за цивилно воздухопловство и Федералната управа за воздухопловство во 2027 година. Со оваа информација, регулаторите ќе можат да одлучат дали да ги променат правилата во врска со забраната за суперсонични летови над населени места. Одлуката се очекува во 2028 година.

Ако НАСА и приватните компании како Boom Supersonics бидат успешни, наскоро би можеле да видиме комерцијални суперсонични авиони во лет кои значително ќе го скратат времето на патување, а истовремено ќе ги решат проблемите со кои се соочуваше Concord.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Вести

Иднината сега: Domus користи обновлива енергија, има кабини, теретана и базен

Read more

Роверот на Марс сними „врата“ врежана во карпа

Read more

Зошто Европејците не се капеле во средниот век?

Read more

Босна и Херцеговина го има најскапиот водопад во светот

Read more
 

Гик

Популарни страници следат сè што правиме на интернет: Се памти и тоа што е избришано

Читај повеќе
  • filter

Иднината сега: Domus користи обновлива енергија, има кабини, теретана и базен

Читај повеќе

Доаѓаат големи промени во iOS 16

Читај повеќе

Научници оживеаја активност во човечко око после смрт

Читај повеќе

Роверот на Марс сними „врата“ врежана во карпа

Читај повеќе

Ситуацијата за Need for Speed ​​се менува

Читај повеќе

iPhone не е единствениот кој се префрла на USB-C порт

Читај повеќе

Зошто Европејците не се капеле во средниот век?

Читај повеќе
  • filter

Босна и Херцеговина го има најскапиот водопад во светот

Читај повеќе