Свиркач од Tesla: Самовозечките автомобили не се доволно безбедни за јавните патишта

Поранешен вработен во Tesla изјави за BBC дека верува дека технологијата што ги напојува автономните возила на американската компанија не е доволно безбедна за употреба на јавни патишта.

Во мај, Лукаш Крупски испрати податоци од германскиот весник Handelsblatt кои вклучуваат поплаки на клиентите за софтверот за сопирање и самостојно управување на Tesla.

Тој рече дека неговите обиди да изрази загриженост биле игнорирани во компанијата. Tesla не одговори на барањата за коментар.

Илон Маск, извршен директор на Tesla, ја промовираше својата технологија за автономно возило.

„Tesla ја има убедливо најдобрата вештачка интелигенција во реалниот свет“, рече Маск во соопштението на X во саботата.

Но, во своето прво интервју во Обединетото Кралство, Крупски рече дека е загрижен за начинот на кој вештачката интелигенција се користи за напојување на услугата Autopilot на Tesla. Функцијата Autopilot, на пример, вклучува асистирано управување и паркирање, но и покрај името, сè уште бара човечки возач со рацете на воланот.

„Мислам дека хардверот не е подготвен, а софтверот е подготвен. Тоа влијае на сите нас бидејќи всушност учествуваме во експеримент на јавни патишта. Така, дури и ако немате Tesla, вашите деца сепак се учесници во сообраќајот“, изјави Крупски за BBC.

Фантомско сопирање

Крупски вели дека нашол докази во податоците на компанијата кои укажуваат дека не биле почитувани барањата за безбедно работење на возилата кои имале одредено ниво на автономија.

Тој додаде дека дури и вработените во Tesla му зборувале за возилата што случајно сопираат како одговор на непостоечките пречки, познати како „фантомско сопирање“. Тоа се појави и во податоците што ги добиваше за поплаки од клиенти.

Според податоците на Tesla, на крајот на 2022 година, американските клиенти кои користеле Autopilot имале во просек една несреќа со активирање на воздушното перниче на секои осум милиони извозени километри. Се тврди дека возачите на Tesla не го користеле просечно 2,2 милиони километри. Вкупниот просек за американските возачи беше еднаш на секои милион километри.

Крупски рече дека се чувствува поттикнат да ги сподели наодите со органите за заштита на податоците. Американското Министерство за правда ја истражува Tesla од јануари поради неговите тврдења поврзани со неговите функции за асистирано возење.

Tesla, исто така, се соочи со слична контрола и прашања за системот за автопилот од други агенции, како што е Националната управа за безбедност на сообраќајот на автопати.

Германскиот весник Handelsblatt ги објави „Tesla фајловите“ откако Крупски ги сподели 100 GB внатрешни податоци што ги откри. Националната управа за заштита на податоците во Холандија, каде што се наоѓа европското седиште на Tesla, потврди за BBC дека била известена за прекршувањето на податоците и дека го разгледува барањето.

Крупски рече дека неговото полугодишно искуство како свиркач е застрашувачко.

„Понекогаш едвај спијам навечер“, изјави тој за BBC. Сепак, неговата работа беше препознаена од други - му беше доделена наградата Blueprint for Free Speech Whistleblowing.

Џек Стилго, доцент на Универзитетскиот колеџ во Лондон кој истражува автономни возила, рече дека тврдењата на Крупски предизвикуваат загриженост за технологијата: „Ова е еден вид див тест на вештачката интелигенција, на отворен пат“.

Владата на ОК на почетокот на ноември го објави Законот за автоматизирани возила за да создаде правна рамка за автономните автомобили.

„Ќе треба да видиме како ќе се развива предлог-законот и дали ќе се зафати со сите нови работи за технологијата“, додаде проф. Стилго за BBC.

реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Авто новости

Инвентивен шофер на денот

Read more

Црна кутија и алкотест стануваат стандардна опрема во Dacia

Read more

Каде заврши најскапата регистарска табличка во светот?

Read more

Porsche претстави две нови e-hybrid варијанти на Panamera

Read more
 

Автомобили

Инвентивен шофер на денот

Читај повеќе

Црна кутија и алкотест стануваат стандардна опрема во Dacia

Читај повеќе
  • filter

Каде заврши најскапата регистарска табличка во светот?

Читај повеќе
  • filter

Porsche претстави две нови e-hybrid варијанти на Panamera

Читај повеќе

„Вселенски“ сопирачки: Полесни се и подобро се ладат

Читај повеќе

Mercedes пресече: Поевтините бензинци ни се поважни од автомобилите на струја

Читај повеќе
  • filter

Новиот 720S GT3 Evo на McLaren изгледа фантастично

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Познати деталите за електричниот СУВ на Nissan - вредеше да се чека

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто прозорците на возилата имаат црни точки?

Читај повеќе