Хамас

Хамас реагира на признавањето на Палестина: Ова е пресвртница

Милитантната група Хамас ја поздрави одлуката на Шпанија, Норвешка и Ирска да ја признаат независната палестинска држава.
Read more

Бајден: Она што се случува во Газа не е геноцид

Read more

Хамас криеле оружје во Европа, тврдат германски медиуми

 
Read more

Хамас прв пат им се извини на жителите на Газа

Исламистичкото движење Хамас за прв пат им се извини на жителите на Газа за страдањата предизвикани од војната во долгата изјава објавена на нивниот канал на Telegram.
Read more
play_arrow

(Видео) Објавена снимка од најголемиот тунел во Газа

Read more
play_arrow

Вознемирувачко видео: Надзорните камери го снимија моментот кога Хамас почна да пука во луѓето на автобуската станица

Надзорните камери во Ерусалим го снимија моментот кога милитантите на Хамас излегоа од автомобил и почнаа да пукаат во луѓето на автобуска станица во Ерусалим. Во пукањето беа убиени три лица, а 16 се повредени.
Read more
play_arrow

Терорист на Хамас го снимал почетокот на нападот врз Израел сѐ до неговата ликвидација

Во источниот дел на Газа, утрото на 7 октомври, неколку минути по зори, чека група милитанти на Хамас. Некои биле натоварени во бел пик-ап, други на мотори.
Read more

Висок функционер на Хамас ја отфрли можноста за делумна размена на заложници

Високиот функционер на Хамас во Либан, Осама Хамдан, ја отфрли можноста за делумна размена на заложници велејќи дека палестинската милитантна група бара целосна размена на затворениците на Хамас, кои се чуваат во израелските затвори.
Read more
filter

ИДФ објави фотографии: Откривме засолниште на исламистите во близина на бегалскиот камп во Газа

Портпаролот на израелската армија, Авичај Адрае, на социјалните мрежи објави фотографии и опис на засолништето на исламистите на Хамас и Исламски џихад, кои израелските сили го пронајдоа за време на копнена операција на периферијата на бег
Read more
play_arrow

Исламски џихад објави снимка од заложници во Газа: Хана и Јаков молат да бидат ослободени

Палестинскиот исламски џихад објави видео од двајца израелски заложници што ги држи во Газа, 77-годишна жена и 13-годишно момче, велејќи дека е подготвен да ги ослободи „доколку се исполнат безбедносните услови“.
Read more
play_arrow

Македонските корени може да ја спасат девојката киднапирана од Хамас

Еврејската заедница во Македонија потврди дека 19-годишната киднапирана девојка од Хамас има македонско потекло, а Израелците укажуваат дека тоа може да ѝ го спаси животот.
Read more
play_arrow

Објавена снимка од првиот полицаец кој дошол на фестивалот по масакрот од Хамас

Војската на Израел објави снимка од камерата на еден од првите полицајци што пристигнал на местото на масакрот на фестивалот Supernova веднаш по упадот на Хамас на 7 октомври.
Read more
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more